Merkez Bankası'ndan 'enflasyonda zayıflama' mesajı

Merkez Bankası’ndan yayımlanan Aylık Fiyat Gelişmeleri raporunda, Ocak ayında gerçekleşen yükselişin ardından, izleyen dönemde enflasyonun ana eğiliminin zayıflayacağını değerlendirdi.

EKONOMİ 06.02.2024, 11:33 Şeyda Gül
Merkez Bankası'ndan 'enflasyonda zayıflama' mesajı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ocak ayına ilişkin "Aylık Fiyat Gelişmeleri" raporunu yayımladı. Rapora göre, tüketici fiyatları 2023 yılının son Enflasyon Raporu tahminiyle uyumlu bir şekilde ocak ayında yüzde 6,70 oranında yükseldi. Yıllık enflasyon ise 0,09 puanlık sınırlı bir artışla yüzde 64,86 oldu. TCMB’nin raporuna göre, yıllık enflasyon, temel mal ve daha belirgin olarak enerjide yükselirken, diğer ana gruplarda geriledi.

Temel mal grubu aylık enflasyonu önceki aya kıyasla yükseldi

Enerji grubu aylık enflasyonunda, otomatik maktu vergi artışının etkilerinin hissedildiği kaydedilen Aylık Fiyat Gelişmeleri raporunda, sepete yansıyan doğal gaz fiyatları yükselmeye devam ettiği kaydedildi. Gıda grubunda güçlü fiyat artış eğilimi işlenmemiş gıda kalemleri öncülüğünde Ocak ayında sürdürdüğü aktarılan açıklamada, ücret, yönetilen/yönlendirilen fiyat ayarlamaları ve geriye doğru endeksleme davranışının etkisiyle hizmet grubunda aylık enflasyon belirgin olarak yükseldiği bilgisine yer verildi. Temel mal grubu aylık enflasyonu önceki aya kıyasla yükseldiği vurgulanan açıklamada, mevsimsel indirimlerin gerçekleştiği giyim ve ayakkabı alt grubu dışında fiyat artışları genele yayıldığının altı çizildi.

İzleyen dönemde enflasyonun ana eğilimi zayıflayacak

Raporda, Ocak ayında üretici fiyatları aylık artışı maliyet gelişmeleriyle uyumlu olarak kuvvetlendiği kaydedildi. Yıllık üretici enflasyonu yatay seyrettiği belirtilen açıklamada, bu görünüm altında mevsimsellikten arındırılmış verilerle aylık artış oranları B ve C göstergelerinde Enflasyon Raporu tahminleriyle uyumlu şekilde yükseldiği vurgulandı. Göstergelerin yıllık enflasyonlarında sınırlı bir düşüş gerçekleştiği belirtilen raporda, “Ocak ayında gerçekleşen yükselişin ardından, izleyen dönemde enflasyonun ana eğiliminin zayıflayacağı değerlendirilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)