Kızılay kurban vekalet bedellerini açıkladı

Kızılay, “Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye” sloganıyla 2024 Kurban Kampanyasına vekalet almaya başladı. Buna göre, Kızılay’ın vekâlet bedelleri yurt içinde ve Gazze’deki mağdurlar için 11 bin 750 TL ve yurt dışı için 4 bin 300 TL olarak belirledi.

EKONOMİ 03.06.2024, 17:12 04.06.2024, 08:48 Şeyda Gül
Kızılay kurban vekalet bedellerini açıkladı

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Kızılay’dan beklenen açıklama geldi. “Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye” sloganıyla vekalet alımına başlandığı duyurulan açıklamada, vekâlet bedellerini yurt içinde 11 bin 750 TL, Gazze’deki mağdurlar için 11 bin 750 TL ve yurt dışı için 4 bin 300 TL olarak belirlediğinin bilgisine yer verildi.

Vekaletler nereden verilebiliyor?

Hayırseverlerin kurban vekâletlerini, bankalarda bulunan Kızılay bağış hesapları ve internet bankacılığı üzerinden verebileceği kaydedilen açıklamada, Kızılay’ın resmi sitesi olan www.kizilay.org.tr üzerinden ve mobil uygulamadan da vekalet verilebildiği kaydedildi. Açıklamada, fast/eft/havale ile hesap numaralarına, 168 Kızılay ücretsiz danışma ve bağış hattı ile ülke genelindeki tüm Kızılay şubelerinden verilebildiği bilgisine yer verildi.

Afetzedeler Kızılay’ın öncelikleri arasında

Kurban paylarının dağıtımlarında Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen afetzedeler Kızılay’ın öncelikleri arasında olacağı ifade edilen açıklamada, kurban paylarının kavurma konservesinin yanı sıra aşevlerinde yapılacak hazırlıklarla da sıcak yemek olarak da ulaştırılacağı vurgulandı.

Gazze için özel bir planlama yapıldı

Gazze’deki çatışma mağdurları için ise özel bir planlama yapıldığı belirtilen açıklamada, Kızılay hayırseverlerinin Gazze için verdiği kurban vekaletlerinin kesimlerinin bölgedeki kısıtlı imkanlar nedeniyle Türkiye’de yapılacağı kaydedildi. Buna göre Kızılay, Gazze için verilen vekaletlerin kurban paylarından da kavurma konservesi yapacak. Konserveleri İyilik Gemileriyle bölgeye göndereceği ifade edilen açıklamada, yurt dışında ise kurbanlar anlık olarak pay edilerek dağıtılacağı belirtildi.

Vekalet sahiplerine e-posta ve SMS ile bilgi verilecek

Kızılay’ın yürüttüğü model sayesinde vekaleti alınan kurbanlıklar veteriner hekimler tarafından seçileceği vurgulanan açıklamada, modern kombinalarda, hijyenik şartlarda, vekâlet sahiplerinin isimlerinin okunarak, Kurban Bayramı’nın ilk üç günü kesim işlemi yapılacağı ifade edildi. İslami şartlara uygun şekilde gerçekleştirilecek kesimlere din görevlileri, veteriner hekimler ve noterler de eşlik edeceği bilgisine yer verilen açıklamada, tüm bu süreçlerin kameralar tarafından kaydedileceği aktarıldı. Ayrıca, vekalet sahiplerine e-posta ve SMS ile bilgi verileceği kaydedildi.

Yorumlar (0)