Kamuda tasarruf dönemi başlıyor: İşte kalem kalem alınan tedbirler...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, alınan tedbirleri tek tek açıkladı. İşte tüm kamunun uyması zorunlu olan tedbirler...

EKONOMİ 13.05.2024, 10:30 13.05.2024, 11:35 Şeyda Gül
Kamuda tasarruf dönemi başlıyor: İşte kalem kalem alınan tedbirler...

Merakla beklenen kamuda tasarruf döneminin ayrıntıları belli oldu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen toplantıda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tasarruf paketinin ayrıntılarını kamuoyuyla paylaştı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, açıklamasında programa ilişkin genel çerçeveyi çizdi. Bakan Şimşek ise kamuda uygulanacak tedbirleri tek tek sıraladı.

İşte kamuda uygulanacak tedbirler

En önemli önceliğin hayat pahalılığını sorun olmaktan çıkarmak olduğunu iade eden Bakan Şimşek, sürdürülebilir büyüme için düşük tek haneli enflasyon olmazsa olmaz olduğunu savundu. “TCMB enflasyonu düşürmek için para politikası dahil kendi alanında tedbiri alıyor. Bizlerde bugün açıklayacağız paketle ve yakında açıklayacağımız adımlarla dezenflasyon sürecine katkıda bulunacağız” diyen Bakan Şimşek, açıklayacakları paketin son paket olmayacağını ve önümüzdeki dönemde bir çok adım atacaklarının mesajını verdi. Bugünkü tedbir setini geçmişteki uygulamalardan faklı kılan üç tane husus olduğunu kaydeden Bakan Şimşek, birincisinin kamuda verimliliği artırarak tasarrufu hedeflemek olduğunu söyledi. Bu paketle birlikte güçlü bir izleme, raporlama ve yaptırım modelini hayata geçireceklerini anlatan Bakan Şimşek, tüm kamunun bu tedbir paketinin kapsamında olduğunu vurguladı.

Araç ve bina alımı durduruluyor

Yapısal reformları hızlandıracağız kamu maliyesinde bir çok reform yapacaklarını dile getiren Bakan Şimşek, kamuda taşıt sayısı ve standartları belirlediklerini belirtti. Ambulans, savunma ve güvenlik gibi alanlardaki zorunlu ihtiyaçlar hariç, kamuda yeni araç satın almayı ve kiralamayı 3 yıl durdurduklarını belirten Bakan Şimşek, yabancı menşei bulunan araç kullanımını da sonlandırdıklarını vurguladı. Hedefin ilerleyen aşamada taşıtların ortak havuzda toplanarak kurumlararası kullanıma zemin hazırlaması olduğunu belirten Bakan Şimşek, kamuda deprem riski olanlar hariç yeni bina alımı ve yapımını 3 yıl süreyle durdurduklarını dile getirdi. Bakan Şimşek, “Toplu taşıma olan yerlerde kamuda personel servisini sonlandırmayı planlıyoruz” dedi.

Ücretlere üst sınır geliyor

Kamuda yönetim kurulu ücretlerine sınırlama getirdiklerini anlatan Bakan Şimşek, yapılacak düzenlemeyle yönetim kurulu ücretlerine üst sınır getireceklerini belirtti. Sınırı aşan kısımların bütçeye gelir olarak kaydedileceğini aktaran Bakan Şimşek, kamuda enerji verimliliğini artıracaklarını söyledi. Bakan Şimşek, “Yenilebilir enerji ve enerji verimliliği ile tasarrufa gitmeyi ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Mobilya ve demirbaş alımları durduruluyor

“Kamu kurumlarının ajanda, takvim, plaket ve eşantiyon türü hediyelerinin verilmesi yasaklandırılıyor” diyen Bakan Şimşek, kamu alımları DMO aracılığıyla yapılmasını esas hale getireceklerini dile getirdi. Mobilya, tefrişat ve ofis donanımı gibi demirbaş alımlarını 3 yıl süreyle durdurduklarının altını çizen Bakan Şimşek, “Makine ve teçhizatlar ekonomik ömrünü tamamlamadan elden çıkarılmayacak” şeklinde konuştu.

Ödeneklerde kesintiye gidiliyor

Harcama disiplini çerçevesinde deprem ve zorunlu harcamalar hariç mal ve hizmet alım ödeneklerinde yüzde 10, yatırım ödeneklerinde ise yüzde 15 kesintiye gidileceğini vurgulayan Bakan Şimşek, hizmet içi eğitimler otellerde değil kamu tesislerinde yapılacağını söyledi. Bakan Şimşek, “Yurtdışı görevlendirmeleri sınırlandırıyoruz” dedi.

Kamuda istihdama sınırlama

Sokak ve cadde aydınlatmasında LED dönüşümle tasarruf sağlayacaklarını anlatan Bakan Şimşek, temsil tanıtma ödeneklerinde yüzde 25 kesinti yapılacaklarını söyledi. Bakan Şimşek, “3 yıl boyunda emekli olanlar kadar istihdam sağlayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Yatırım için yeni proje alınmayacak

Kamu yatırımlarında da önceliklendirmeye gidildiğini ifade eden Bakan Şimşek, fiziki ilerlemesi yüzde 75'in üzerine olan yatırım projeleri, deprem riski nedeniyle gerekli olan yatırım projelerine öncelik vereceklerinin bilgisini verdi. Gıda arzını artıran projeler, yeşil ve dijital dönüşüm ile OSB liman-demiryolu bağlantı projelerini önceliklendireceklerini kaydeden Bakan Şimşek, zorunlu haller dışında kamu yatırım programına yeni proje almayacaklarının altını çizdi. Bakan Şimşek, “Bu paket güçlü bir izleme, denetleme, raporlama ve yaptırım modelini hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

Tüm kamunun tedbirlere uyması zorunlu olacak

“Tasarruf tedbirlerine istisnasız tüm kamu idareleri ve personeli uymak zorundadır. Önümüzdeki dönemde kamu ihale reformu, KİT'lerde yönetişim reformu, vergide adalet ve etkinlik, kayıt dışılıkla mücadele gibi alanlarda çalışmalarımızı tamamlayacağız” diyen Bakan Şimşek, tedbirlere uyumun ilgili bakanlık tarafından denetleneceğine dikkati çekti. Bakan Şimşek, tasarruf genelgesinde aykırılık tespit edilirse idari yaptırım ve para cezası uygulanacağını da dile getirdi.

Cevdet Yılmaz: Az kaynakla çok proje yapacağız

Açıklamasında programa ilişkin genel çerçeveyi çizen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise son dönemde yaşanan gelişmelerin tasarruf tedbirlerinde daha geniş çerçevede adımlar atma ihtiyacını ortaya çıkardığını söyledi. Tasarruf kültürünü yaygınlaştırmaları gerektiğinin altını çizen Yılmaz, bugün sundukları paketin bütüncül bir çerçevede ortaya koydukları ve çeşitli hazırlıkların devreye girmesiyle zamanı geldikçe yeni paketleri paylaşacaklarını belirtti. Kamuda tasarruf programı ile sadece zorunlu olmayan harcamaları azaltmakla kalmayacaklarını vurgulayan Yılmaz, aynı zamanda kamu tüketim ve yatırım harcamalarında da verimliliği esas aldıklarını aktardı. Az kaynakla daha çok proje yapacaklarının mesajını veren Yılmaz, “Mali disiplini esas alan bir siyasi yaklaşım içinde, Cumhurbaşkanımızın başkanlığını yaptığı hükümetler döneminde değişik zamanlarda on adet genelge yürürlüğe konmuştur” dedi.

Enflasyonla mücadele vurgusu

Kamu hizmetlerini aksatmadan güncel ihtiyaçlara odaklanıp önceliklendirme yaparak birim kaynakla daha fazla sonuç üretmeyi hedeflediklerini kaydeden Yılmaz, deprem harcamalarından en küçük bir fedakarlık yapmayacaklarının altını çizdi. “Ortaya koyduğumuz yeni paketimiz bir yandan deprem bağlantılı çalışmalara güç verirken, diğer yandan halkımızın temel sorun olarak gördüğü enflasyon konusunda yürüttüğümüz kararlı mücadeleye katkı sunmaktadır” diyen Yılmaz, kamunun tasarruf yapması daha az bütçe açığına, daha az kamu borçlanmasına ve faiz yüküne, daha az cari açığa yol açacağını dile getirdi.

Bitme aşamasına yakın projelere, rekabet gücüne yoğunlaşan kamu yatırımları enflasyon ile mücadeleyi güçlendireceğini anlatan Yılmaz, orta vadeli programın enflasyonu düşürmeye yönelik politikalarının yıllık bazda belirgin sonuçlarını bu yılın ikinci yarısında görmeye başlayacaklarını söyledi. Gelecek yıl yüzde 20'nin altında, 2026 yılında ise tek haneli enflasyona ulaşmaya kararlı olduklarını vurgulayan Yılmaz, “Genelgemizde düşünülen tek istisna TBMM'dir” ifadelerini kullandı.

Tahsilat oranlarını artıracağız

Harcama disiplininin yanı sıra tahsilat oranlarını artırma ve kayıt dışılıkla daha etkin mücadele gibi yöntemlerle, kamu gelirlerinde sağlayacağımız iyileşme de bu hedefimize katkıda bulunacaklarını söyleyen Yılmaz, kanuni düzenleme gerektiren hususlarda parti farkı gözetmeksizin tüm grupların desteğini beklediklerini aktardı. Kanun gerektirmeyen hususlar konusunda hazırlıkları son aşamaya gelmiş olan genelge taslağı Cumhurbaşkanımızın onayına bu hafta içinde sunulmuş olacağının bilgisini veren Yılmaz, “Yapılacak idari düzenlemeler tüm kamu kurum ve kuruluşlarını kapsayacak bir anlayış içinde hazırlanmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)