Kaçak yapıların korkulu rüyası başlıyor

Kaçak yapılara müdahale edeceklerini duyuran Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Mafyavari tutumlarla sahil şeritlerinde bazı bölgelerin işgal edildiğini görüyoruz. Buna izin vermeyeceğiz. Hukuk dışı yapıları, mevzuata aykırı tüm uygulamaları yani bütün kaçak yapıları yıkacağız. Yatların hepsini kayıt altına alacağız. Burada tatil yapıyorsa, onun belirlenen ücretini ödeyecek” dedi.

EKONOMİ 21.05.2024, 14:11 Melina Ay
Kaçak yapıların korkulu rüyası başlıyor

Bakan Özhaseki, Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Artvin'den Hatay'a doğru bütün kıyıları denetlediklerini dile getiren Özhaseki, “Mafyavari tutumlarla sahil şeritlerinde bazı bölgelerin işgal edildiğini görüyoruz. Buna izin vermeyeceğiz. Hukuk dışı yapıları, mevzuata aykırı tüm uygulamaları, yani bütün kaçak yapıları yıkacağız. Şimdi bir de ALO ihbar hattı kuracağız orada. Vatandaş diyecek ki 'bizim burada denize ulaşmamızı şunlar engelliyor. Türkiye bir hukuk devletidir. Hukukun üstünde bir güç, Türk devletinin üstünde bir güç yoktur. Aksini düşünüp kaçak yapılar işletenlere hukuk ile cevap vereceğiz. Tüm kaçak yapıları temizleyip milletimizin sahillere, plajlara rahat bir şekilde ulaşmasını sağlayacağız. Ben bunu söylediğim için ‘Şurada siteler kuruldu’, ‘Bunlar zengin adamlar, oradan sahile inişimizi engelliyorlar’ şeklinde ihbarlar geldi” açıklamalarına yer verdi.

“Sürece herkes tanık olacak”

Devletin üzerine düşen görevi yerine getireceğini vurgulayan Özhaseki, “Bunun temel prensiplerini ve altyapısını oluşturmak için 15-20 günlük bir süre belirleyelim. Bu süreçte nasıl hareket edeceğimizi ve nasıl bir yol haritası izleyeceğimizi netleştirelim. Sonrasında devam edeceğiz ve yaz boyunca herkes bu sürece tanık olacak. Oteller, en fazla kendi önlerine şezlong koyuyor, ancak bu, gelen geçen kişilere engel olmuyor ve denize girenlere bir şey demiyor. Sorun burada değil. Asıl mesele, bazı kişilerin bir koyu ele geçirip, küçük bir büfe kurarak ufak tefek şeyler satmaları ve şezlongları yüksek fiyatlarla kiralamaları. Ailesiyle gelen insanlar, bu şekilde yerleri işgal edenlerle nasıl başa çıksın?” şeklinde konuştu.

“Temel ihtiyaç alanı oluşturacağız”

Kimsenin hukuk dışı iş yapmasına müsaade etmeyeceklerini ifade eden Özhaseki açıklamasını “ Bu bölgeleri temizleyeceğiz. Bir kısmını Kültür ve Turizm Bakanımızla görüştük ve halk plajları açacaklar. Türkiye genelindeki kıyılarla ilgilenen MÜÇEV adında bir kuruluşumuz var. Bu kuruluş, sahillerde sorumlu olduğu yerleri işletecek. Buralarda birkaç temel ihtiyaç alanı oluşturacağız. Denizlerimizin kirlenmesini önleyecek ve temiz tutacağız. Ondan sonra vatandaş kendi ihtiyaçlarını zaten karşılar. Yediğini, içtiğini alır, götürür, getirir. Orada ticarete gerek yok” şeklinde sürdürdü.

‘Mapa Şamandıra’ sistemi başlıyor

Yatların hepsini denetim altına alacaklarını söyleyen Özhaseki, yeni bir sistem başlatacaklarını duyurarak açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Örneğin birisi bir tekne alıyor ve teknesini üç ay koylarımıza çekiyor. Orada yaz tatili yapıyor. Yapsınlar, sorun yok ama denizleri kirletiyorlar, teknelerini ağaçlara bağlayarak ağaçları kırıyorlar. Biz de 'mapa şamandıra' projemiz ile bunların önüne geçeceğiz. Teknelerini, kuracağımız mapa şamandıraya bağlayacaklar. Yatların hepsini kayıt altına alacağız. Burada tatil yapıyorsa, onun belirlenen ücretini ödeyecek. Sonra da yanına getirdiğimiz atık gemisine atıklarını verecek. Vermek zorunda kalacak, denize atıklarını boşaltamayacak. Hepsini denetleyeceğiz ve denizlerimizi koruyacağız.”

Yorumlar (0)