İşsizlik oranımız son 11 yılın en düşük seviyesinde

Ekonominin istihdam üretmeye devam ettiğini belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “İşsizlik oranımız, son 11 yılın en düşük seviyesinde” dedi.

EKONOMİ 10.06.2024, 14:01 11.06.2024, 12:53 Şeyda Gül
İşsizlik oranımız son 11 yılın en düşük seviyesinde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK), nisan ayı iş gücü istatistiklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Ekonomimiz, istihdam üretmeye devam ediyor. İşsizlik oranımız, son 11 yılın en düşük seviyesinde" bilgisini paylaşan Işıkhan, son 12 aydır tekli hanelerde gerçekleşen işsizlik oranının, bir önceki aya göre 0,1 puan azalış ile yüzde 8,5 seviyesinde gerçekleştiğini belirten Bakan Işıkhan, işsiz sayısının, bir önceki aya göre 18 bin kişi, bir önceki yılın aynı ayına göre ise 484 bin kişi azaldığını vurguladı.

Kadınlarda istihdam oranı arttı

İstihdamı destekleyen politikaların sonuçlarını her geçen gün daha iyi şekilde görmeye devam ettiklerinin bilgisini veren Bakan Işıkhan, istihdam sayısının 2024 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 983 bin artarak 32 milyon 618 bin kişi olduğunu söyledi. İstihdam oranının ise 1,1 puan artarak yüzde 49,5 olduğunun bilgisini veren Bakan Işıkhan, son dönemlerde tarihi zirvelere ulaşan istihdam oranlarında gençlerin ve kadınların daha fazla pay aldığını gördüklerini vurguladı. Kadınlarda istihdam oranının bir önceki yılın aynı ayına göre 1,2 puan artış gösterdiğini ifade eden Bakan Işıkhan, “İşsizlik oranı ise aynı döneme göre 2,9 puan azaldı. OVP ve 12. Kalkınma Planımız doğrultusunda önümüzdeki dönemde de ekonomik istikrarı ve vatandaşlarımızın kalıcı refahını sağlayan politikalar ile istihdamı önceleyen adımlar atmaya devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar (0)