Elektrik ve doğal gazda 'Sosyal Tarife' geliyor: Herkese farklı fatura gelecek

3 bakanlık tarafından hazırlanan ‘sosyal tarife’ ile elektrik ve doğal gaz desteklerinde yeni bir çalışma başlatıldı. Buna göre, yüksek elektrik ve gaz tüketimi olan üst gelir grubu daha fazla ödeme yapacak.

EKONOMİ 10.06.2024, 13:25 Şeyda Gül
Elektrik ve doğal gazda 'Sosyal Tarife' geliyor: Herkese farklı fatura gelecek

Karadeniz’deki doğalgaz keşfinin hemen ardından Cumhurbaşkanlığı kararı ile konut ve ibadethane abonelerinin 24 Nisan-31 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki gaz faturalarının tamamı ile sonraki 11 aylık süre içinde 25 metreküpe kadarlık gaz harcamaları devlet bütçesi tarafından ödenmişti. Uygulama süresince yaklaşık 6 milyar metreküplük gazın vatandaşlara ücretsiz verilmesi sağlanmıştı. Yapılan desteğin parasal karşılığı ise yaklaşık 82 milyar TL olmuştu.

'Sosyal Tarife' düzenlemesi

Yeni dönemde elektrik ve doğalgazda dar gelirlilere sağlanan destekler ise belli yeniliklerle devam ediyor. Buna göre, “Sosyal tarife” düzenlemesiyle gerçekten ihtiyaç sahibi olan hanelere yönelik yeni bir destek mekanizması hazırlanıyor.

3 bakanlık ortak çalışma yürütüyor

 Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un aktardığı haberde, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda çalışmalar yürütüldüğü ifade edildi. Elektrikte ve doğalgazda yaklaşık yüzde 50’lik sübvansiyon, dar gelirli kesim için genişletildiği kaydedilen haberde, geliri yüksek kesimler destek kapsamından çıkarılacağı vurgulandı. Yapılacak düzenleme ile asgari ücretlinin ödediği fatura ile yüksek enerji tüketimi olan bir yazlık konutun faturalandırılmasının farklılaştırılmasının yer aldığı haberde, maliyet bazlı ücretlendirmenin öngörüldüğü bilgisine yer verildi.

Faydalanan hane sayısı artacak

Bu kapsamda halihazırda elektrikte uygulanan kademeli tarifedeki sınır miktarlarının değiştirilmesinin ve desteklemeden yararlanan hane sayısının artırılması planlandığı vurgulanan haberde, doğalgazda da belli bir mekanizmayla, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen ihtiyaç sahibi hane sayısının kapsamının genişletilmesinin gündemde olduğunu ifade edildi. Haberde, enerji maliyetlerinin otomatik olarak tüm kesimlere yansıtılmaması yerine, düşük gelirli hanelere odaklanacak sübvansiyonun, yüksek gelir grubuna yapılacak faturalandırmayla karşılanması planlandığının altı çizildi.

Yorumlar (0)