Depremzede esnafa güzel haber: Faiz indirimli kredi desteğinden yararlanabilecekler

Deprem bölgesindeki KOBİ'ler ve mikro işletmeler, faiz indirimli KOSGEB kredilerinden yararlanabilecek. Son 5 yılda diğer kamu kurum ve kuruluşlarının faiz veya hibe niteliğindeki desteklerinden faydalanmış olan işletmelerde bu krediyi alabilecek.

EKONOMİ 01.03.2024, 12:23 02.03.2024, 11:54 Şeyda Gül
Depremzede esnafa güzel haber: Faiz indirimli kredi desteğinden yararlanabilecekler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete'de "Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Esnaf ve Sanatkarlara Kredi Kullandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin" kararı yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmileşen düzenlemeyle birlikte KOSGEB ile Dünya Bankası arasında 1 Ağustos 2023 tarihinde imzalanan kredi anlaşması kapsamında Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Programı’ndan yararlanan esnaf ve sanatkarlar anılan düzenlemeden istisna tutuldu.

Aynı konuda faiz indirimli kredi kullandırılmıyordu

Mevcut düzenlemede başvuru tarihi itibarıyla son 5 yıl içinde, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının faiz ya da hibe desteği niteliğindeki desteklerinden yararlanan esnaf ve sanatkarlara aynı işletme için aynı konuda faiz indirimli kredi kullandırılmıyordu. Bu kural, depremzede esnaf için esnetildi.

Yorumlar (0)