BDDK'dan konut kredisi kararı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan yapılan açıklamada, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı uygulamasında değişikliğe gidildiği ifade edildi.

EKONOMİ 29.02.2024, 14:32 01.03.2024, 13:26 Şeyda Gül
BDDK'dan konut kredisi kararı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kentsel dönüşüm kapsamındaki riskli konutlar için kredi sınırı muafiyeti getirildiğini açıkladı. Buna göre, evi kentsel dönüşüme gidecek bir hanenin başka bir evi yoksa kullanacağı azami kredi tutarındaki sınırlama uygulamasının esnetileceği öğrenildi. BDDK’dan yayımlanan kararla, azami kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı uygulamasında gidilen değişikle birlikte tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının malik olduğu tek bir konutun bulunması ve bu konutun riskli yapı tespit edilmesi sebebiyle yıkılmış olması ya da hakkında yıkım kararı alınması halinde uygulanmamasına karar verildiği belirtildi.

Yapılacak konut malikliği durumu değerlendirilecek

BDDK’dan yapılan açıklamada, “24.08.2023 tarihli ve 10656 sayılı Kurul Kararı kapsamında belirlenen azami kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı uygulaması ile 24.08.2023 tarihli ve 10655 sayılı Kurul Kararı kapsamında belirlenen yüksek risk ağırlığı uygulanmasında yapılacak konut malikliği durumu değerlendirilecek. Tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının malik olduğu tek bir konutun bulunması ve bu konutun 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında riskli yapı tespit edilmesi sebebiyle yıkılmış olması ya da hakkında yıkım kararı alınması halinde, söz konusu konutun konut malikliği durumu değerlendirmesinde dikkate alınmamasına karar verdi “ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)