Bakan Uraloğlu’ndan İstanbullulara müjde: Pazartesi açılıyor

Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Hattı'nın son halkası olan Gayrettepe-Kağıthane Metro Hattı'na ilişkin açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, hattın açılışının 29 Ocak Pazartesi günü yapılacağını duyurdu.

EKONOMİ 26.01.2024, 12:16 26.01.2024, 12:17 Şeyda Gül
Bakan Uraloğlu’ndan İstanbullulara müjde: Pazartesi açılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Gayrettepe-Kağıthane Metro Hattı'nda yürütülen çalışmaların tamamlandığını duyurdu. Gayrettepe - Kağıthane Metro Hattı'nın 9. ve son istasyonunun Kağıthane - Gayrettepe güzergahı olduğunu belirten Bakan Uraloğlu, 29 Ocak Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla hattın İstanbullu vatandaşların hizmetine açılacağını söyledi. Gayrettepe-Kağıthane Metro Hattı'nın 3,5 kilometre uzunluğundaki Gayrettepe-Kağıthane etabında tamamlanan çalışmalarla, hat uzunluğumuz 37,5 kilometreye çıktığını belirten Bakan Uraloğlu, tamamlanan projeyle seyahat sürelerinin Gayrettepe-İstanbul Havalimanı için 30 dakika, Göktürk-Mahmutbey için 38 dakika, Tekstilkent-İstanbul Havalimanı için 45 dakika, Taksim-İstanbul Havalimanı için 41 dakika, Taksim-Göktürk için 26 dakika ve 4. Levent-İstanbul Havalimanı için ise 35 dakika olacağını vurguladı.

22 bin 824 metrekare kapalı alan inşa edildi

Hizmete açıklanacak Gayrettepe İstasyonu'nun, 72 metre derinliğiyle hattın en derin istasyonu olacağını bildiren Bakan Uraloğlu, bu istasyonun inşası için 66 bin 577 metreküp beton imalatını tamamladıklarını dile getirdi. 22 bin 824 metrekare kapalı alan inşa ettiklerini ifade eden Bakan Uraloğlu, 32 yürüyen merdiven ve 8 asansör planlandıklarını söyledi. “Projemiz, vatandaşlarımıza sağladığı hızlı ve konforlu ulaşım imkanının yanı sıra mimari detaylarıyla da İstanbul'umuza ikonik mekanlar kazandırıyor” diyen Bakan Uraloğlu, bu istasyonun da hizmete alınmasıyla havalimanı metro hattının metrobüs ve M2 Yenikapı-Hacıosman metrosuyla entegre olacağını kaydetti. Bakan Uraloğlu, “Hattın erişilebilirlik fonksiyonu gelişecek, aynı zamanda Şişli ve Beşiktaş'ta Kağıthane ve Eyüp ilçelerine metroyla bağlanmış olacak” ifadelerini kullandı.

Projede 10 tünel delme makinası aynı andı kullanıldı

Hattın, "en"lerin ve "ilk"lerin projesi olduğuna işaret eden Bakan Uraloğlu, ilk olarak, 37,5 kilometreyle tek parça ihale edilen en uzun metro olduğunu belirtti. Türkiye'de ilk defa bir metro projesinde 10 tünel delme makinesi aynı anda kullanıldığını aktaran Bakan Uraloğlu, çok başarılı şekilde icra edilen kazı operasyonlarında gösterilen özen, bu çaptaki makineler arasındaki kazı hızında dünya rekorlarını doğurduğunu dile getirdi. Tünel delme makinesi ilerlemelerinde, günde 64,5, haftada 333 ve ayda 1233 metreyle kazı rekorları kırdıklarının bilgisini veren Bakan Uraloğlu, saatte 120 kilometre hızla Türkiye'nin en hızlı metro araçları da bu hatta kullanıldığını dile getirdi. Bakan Uraloğlu, “Yine ilk defa yerli ve milli imkanlarla Bakanlığımızca desteklenen bir projeyle ASELSAN'la işbirliği içinde TÜBİTAK tarafından geliştirilen sinyalizasyon sistemini bu metro hattımızda kullandık” dedi.

Yorumlar (0)