Bakan Şimşek’ten son dakika kira artış açıklaması

Kiralardaki fiyat artışlarına ilişkin değerlendirme yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, orta vadede enflasyonla mücadele ve kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek üzere konut arzının artırılacağını vurguladı.

EKONOMİ 12.02.2024, 13:59 Şeyda Gül
Bakan Şimşek’ten son dakika kira artış açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan'ın kira artışlarına yönelik yazılı soru önergesine yanıt verdi. Kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek için konut arzının artırılacağını kaydeden Bakan Şimşek, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirileceğini ve dar gelirli vatandaşların konuta erişiminin artırılacağını vurguladı.

Aylık kira artış oranı geriledi

Bakan Şimşek, 2018'in Kasım ayında 475,07 olan "gerçek kira" endeksinin 2023'ün Kasım ayında 1888,02 değerine ulaştığını belirtti. 2018-2023 dönemindeki artış oranının yüzde 297,42 olduğunu aktaran Bakan Şimşek, 2023'ün Eylül ayında yüzde 9,52 olan aylık kira artış oranının Ekim ayında yüzde 7,91'e, Kasım ayında yüzde 5,97'ye ve Aralık ayında yüzde 4,48'e gerilediğini ifade etti. Orta vadede, enflasyonla mücadele ve kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek üzere konut arzının artırılacağını vurgulayan Bakan Şimşek, “Deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacaktır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)