Bakan Şimşek'ten sermaye artırımı talimatı

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayından bu yana ihracatın desteklenmesi amacıyla Türk Eximbank'ın sermayesini üçüncü kez artırma talimatı verdiğini açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “İhracatçımıza nefes olan Türk Eximbank'a son 7 ay içinde üçüncü kez sermaye artırımı yapılmasına yönelik çalışmaları başlattık. En kısa zamanda sonuçlandıracağız” dedi.

EKONOMİ 09.02.2024, 12:16 Şeyda Gül
Bakan Şimşek'ten sermaye artırımı talimatı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Eximbank'ın sermaye yapısının güçlendirilmesi ve ihracatçıların finansman imkanlarının artırılmasına yönelik adımlara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Göreve geldiği günden itibaren ihracatın ve ihracatçının desteklenmesine yönelik politikalara büyük önem verdiğini vurgulayan Bakan Şimşek, bu kapsamda ihracatçıların finansmana erişimini güçlendirmek için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kaynaklı günlük reeskont kredi limitinin 10 kat artışla 3 milyar liraya yükseltildiğini dile getirdi. Reeskont limitlerinde ihtiyaca göre artışın süreceğini söyleyen Bakan Şimşek, Türk Eximbank'a geçen yıldan beri yapılan sermaye artışlarına dikkati çekti. 2023 yılı başında Bankanın ödenmiş sermayesi 13,8 milyar lira iken Temmuz 2023'te 6,8 milyar lira, bu yılın Ocak ayında ise 3,3 milyar lira sermaye aktarımı gerçekleştirildiğini bildiren Bakan Şimşek, ihracatçıların finansmana erişimini kolaylaştırmaya ve ihracat desteklerini artırmaya yönelik politikaları kapsamında Türk Eximbank'ın sermayesine ilişkin yeni bir karar aldıklarının bilgisini verdi.

İhracatçılara 50 milyar dolar destek

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile de istişare ettiklerini dile getiren Bakan Şimşek, ihracatçıya nefes olan Türk Eximbank'a son 7 ay içinde üçüncü kez sermaye artırımı yapılmasına yönelik çalışmaları başlattıklarını duyurdu. En kısa zamanda sonuçlandıracaklarını vurgulayan Bakan Şimşek, Türk Eximbank'ın geçen yıl ihracatçılara 19,6 milyar doları nakdi kredi ve 22,4 milyar doları alacak sigortası ve garanti olmak üzere 42 milyar dolar destek verdiğini, bankanın bu yıl da ihracatçılara 50 milyar dolar destek sağlamayı hedeflediğini ifade etti.

Çalışmalara bütün gücümüzle devam ediyoruz

Bakan Şimşek, bankanın geçen hafta uluslararası sermaye piyasalarından 500 milyon dolarlık finansman sağladığını söyledi. Bankanın, ihracatçıların uzun vadeli finansman ihtiyaçları doğrultusunda 2024'ün ilk yarısında tamamlanmak üzere 10 yıla kadar vadeli ve uygun maliyetli 1,5 milyar dolarlık uluslar üstü finansal kuruluşlardan kaynaklar temin edilmesine yönelik çalışmaları devam ettiğini anlatan Bakan Şimşek, Türk Eximbank'ın bu yöndeki yeni adımlarının devam edeceğini vurguladı. “Hükümetimizin güçlü destekleriyle Türk Eximbank 2024 yılı hedeflerini gerçekleştirerek ihracatçımıza desteklerini daha da artıracaktır” diyen Bakan Şimşek, ihracatçıların finansmana erişim sorununu çözmek amacıyla teminat mektubunun yanı sıra farklı teminat türleriyle kredi kullandırılmasını sağlamaya önem verdiklerini belirtti. Sermaye artırımlarının ardından bankanın ihracatçılara teminat kolaylığı sağlayarak kredi maliyetlerini aşağı çekecek çalışmaları daha da hızlanacağını anlatan Bakan Şimşek, “Bu çalışmayla kredibilitesi ve ihracat değerliliği yüksek firmalara teminat mektupsuz ve bankacılık sektöründe kabul gören diğer teminatlarla kredi kullandırılması sağlanacak” ifadelerini kullandı.

Ne gerekiyorsa yapacağız

Ekonomi programının nihai hedefinin nitelikli yatırım ve istihdam olduğuna dikkati çeken Bakan Şimşek, ihracat temel önceliği doğrultusunda bu alanı desteklemeye devam edeceklerinin altını çizdi. Yüksek ve sürdürülebilir büyümeyi de net ihracatın büyümeye katkısını artırarak sağlamayı hedeflediklerini dile getiren Bakan Şimşek, “İhracatımızın büyümeye katkısını artırmak, dengeli ve sürdürülebilir yüksek büyüme hedefimize ulaşmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Ülkemizin ihracat odaklı büyüme hedefi doğrultusunda hükümetimizin ihracata verdiği destekler artarak devam edecek” diye konuştu.

Yorumlar (0)