Bakan Şimşek'ten kritik açıklama: Piyasalar daha ektik çalışacak

Makro finansal istikrarın ve rezervlerin güçlenmesi ile makroihtiyati çerçevede sadeleşme adımlarına devam ettiklerini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Piyasalarının daha etkin çalışmasına yönelik sadeleştirme adımlarımız sürecek" dedi.

EKONOMİ 08.06.2024, 13:25 Şeyda Gül
Bakan Şimşek'ten kritik açıklama: Piyasalar daha ektik çalışacak

Normalleşme adımlarını sürdüren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, İhracat Genelgesi ve Görünmeyen İşlemler Genelgesi güncellendi. Yapılan güncellemeye göre, TCMB’nin 10 Haziran’dan itibaren ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin bankalara satılan bölümünün TCMB’ye satış yükümlülüğü oranlarını yüzde 40’tan yüzde 30’a düşüreceği bilgisine yer verildi.

Sadeleşme adımlarına devam ediyoruz

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, makro finansal istikrarın ve rezervlerin güçlenmesi ile makroihtiyati çerçevede sadeleşme adımlarına devam ettiklerini dile getirdi. Reeskont kredisi kullanan ihracatçılar için yüzde 70 olan TCMB’ye döviz satış yükümlülüğünü 2023 yılı Kasım ayında yüzde 40’a düşürdüklerini anımsatan Bakan Şimşek, "Yeni düzenleme ile tüm ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin satış yükümlülüğünü yüzde 40’tan yüzde 30’a indirdik. Piyasalarının daha etkin çalışmasına yönelik sadeleştirme adımlarımız sürecek" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)