Bakan Şimşek duyurdu: Deprem fonu için son aşamaya gelindi

Afet Yeniden İmar Fonu'nun işleyişine ilişkin yönetmeliğine ilişkin açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yönetmeliğin hazırlanıp Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına gönderildiğini ifade etti.

EKONOMİ 01.02.2024, 11:04 Şeyda Gül
Bakan Şimşek duyurdu: Deprem fonu için son aşamaya gelindi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz yıl yasalaşan kanunla altyapısı oluşturulan Afet Yeniden İmar Fonu'na ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olacak

Bakan Şimşek, söz konusu kanunla AFAD tarafından doğal afetler sonrasında genel hayata etkili afet bölgesi ilan edilen alanlarda imar, altyapı ve üstyapı çalışmaları için gerekli kaynağın sağlanması, yönetilmesi ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılması amacıyla Afet Yeniden İmar Fonu'nun kurulduğunu belirtti. Fonun Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı olacağını söyleyen Bakan Şimşek, fonun yönetim kurulunun Hazine ve Maliye Bakanı başkanlığında, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Tarım ve Orman, İçişleri, Ulaştırma ve Altyapı bakanları ile Strateji ve Bütçe Başkanı'ndan oluştuğunu bildirdi.

Fonun kaynağı bağış, yardım ve hibeler olacak

Fonun kaynaklarına ilişkin de bilgi veren Bakan Şimşek, bu kaynakların yurt içi ve dışı kaynaklı her nevi nakdi bağış, yardım, hibe ve tahvil dahil krediler ile bütçeye bu amaçla konulacak ödenekten oluşacağının bilgisini verdi. Bakan Şimşek, fonun bu kaynakları kanunda belirtilen amaç doğrultusunda ve yönetim kurulu kararları çerçevesinde ilgili projelere, gerçekleşmelere bağlı olarak aktaracağına işaret etti.

Cumhurbaşkanlığına gönderildi

Fonun yapısı ve işleyişine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla bakanlık koordinasyonunda yürütülen Afet Yeniden İmar Fonu Yönetmeliği'ne ilişkin çalışmaların tamamlandığını belirten Bakan Şimşek, düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına gönderildiğini dile getirdi. Bakan Şimşek, “Yönetmeliğin yayımlanması sonrasında afet bölgelerinde, özellikle 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş depremlerinin etkili olduğu alanlardaki yeniden imar ve inşa projeleri, planlı bir şekilde ve kurumların eş güdümü içinde finanse edilecektir” ifadelerini kullandı.

Uygun maliyetli dış finansmandan yararlanılacak

Bu sayede, öncelikle uzun vadeli ve uygun maliyetli dış finansman imkanlarından yararlanılmasının, kaynakların verimli, etkin ve şeffaf şekilde kullanılmasının sağlanacağını vurgulayan Bakan Şimşek, fonun bağımsız denetim standartlarına uygun olarak denetleneceğini vurguladı. Ayrıca Sayıştay denetimine de tabi olacağının bilgisini veren Bakan Şimşek, “Bu çerçevede, belirlenen amaçlar doğrultusunda ilgili kurumlarımızla yakın işbirliği içinde çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Yorumlar (0)