Bakan Göktaş müjdeyi duyurdu: Maaşlara zam yapıldı

Sosyal hizmet modelleri kapsamındaki yaşlı ve engelli aylıklarıyla birlikte evde bakım yardımı ile sosyal ve ekonomik destek ödemelerinde artışa gidildiğini belirten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yüzde 50'ye yakın zam yapıldı.

EKONOMİ 15.01.2024, 11:52 15.01.2024, 11:57 Şeyda Gül
Bakan Göktaş müjdeyi duyurdu: Maaşlara zam yapıldı

Ocak ayı memur maaş katsayısındaki yeni düzenleme sonrasında sosyal hizmet modelleri kapsamındaki ücretlerde düzenlemeye gidildiğini duyuran Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yeni hizmet modelleri ve alanları geliştirmeye, ortaya çıkacak yeni zorluklara ve risklere çözümler üretmeye devam edeceklerini belirtti. Uygulanan sosyal hizmet modelleriyle düşük gelirli birey ve ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda desteklendiğine dikkati çeken Bakan Göktaş, sosyal yardım ödemelerinde yapılan artışlarla birlikte yaşlı aylığını 2 bin 348 liradan 3 bin 504 liraya yükselttiklerini ifade etti.

Yüzde 70 ve üzeri engelli raporu aylığı 4 bin 196 lira

Buna ek olarak yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşların aylıklarını 1874 liradan 2 bin 797 liraya çıkardıklarını kaydeden Bakan Göktaş, “Yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşlarımızın aylıklarını da 2 bin 811 liradan 4 bin 196 liraya çıkartıyoruz” dedi.

Evde Bakım Yardımı 7 bin 608 liraya çıktı

18 yaş altı engelli yakını olan vatandaşlara ödenen engelli yakını aylığının da 1874 liradan 2 bin 797 liraya yükseldiğini ifade eden Bakan Göktaş, engellilerin kendi sosyal çevrelerinden ayrılmadan, aileleri ve yakınlarıyla birlikte yaşayarak aile birliğinin korunmasının ve güçlenmesinin önemine vurgu yaptı. Bu kapsamda Evde Bakım Yardımı uygulamasını hayata geçirdiklerini hatırlatan Bakan Göktaş, geçen sene toplam 116,2 milyar lira Evde Bakım Yardımı yaptıklarını dile getirdi. Aylık ortalama 560 bin engelli vatandaşımıza Evde Bakım Yardımı yaptıklarını anlatan Bakan Göktaş, “Bu yılın Ocak-Temmuz dönemi için Evde Bakım Yardımı'nı 5 bin 97 liradan 7 bin 608 liraya çıkardık” ifadelerini kullandı.

Koruyucu aile ödemeleri 8 bin 895 liraya çıktı

Çocukların, öncelikle aile yanında desteklenmesi ilkesini esas aldıklarını vurgulayan Bakan Göktaş, ihtiyaç sahibi ailelere çocukları için Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti sunduklarını belirtti. SED'e yönelik ekonomik destek tutarlarında da düzenlemeye gidildiğini aktaran Bakan Göktaş, SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarını ortalama 3 bin 571 liradan 5 bin 330 liraya yükselttiklerini kaydetti. Bakan Göktaş, “Ayrıca koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalamasını da 5 bin 705 liradan 8 bin 895 liraya çıkartıyoruz” diye konuştu.

Hiçbir ayrım yok

Bireyin, ailenin ve toplumsal değerlerin korunmasına, güçlendirilmesine ve geliştirilmesine yönelik bütüncül ve adil sosyal hizmet modelleri uygulamaya devam edeceklerini dile getiren Bakan Göktaş, vatandaşlar arasında hiçbir ayrım yapmadan eşit ve adil hizmet prensibiyle toplumun tüm kesimlerine arz odaklı ve erişilebilir hizmet ağı ile ulaştıklarını söyledi. Dezavantajlı durumdaki bireyleri çeşitli hizmet ve sosyal yardım modelleriyle desteklediklerini kaydeden Bakan Göktaş, “Yapılan yeni düzenleme sonrasında şubat ayından itibaren sosyal yardım programlarımızın aylık ödemelerini artışlı bir şekilde hak sahiplerinin hesaplarına yatıracağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)