Akaryakıt fiyatlarında yeni uygulama

Akaryakıt istasyonlarında yapılan satışlarda, aynı tür akaryakıtlar için fiyat farkı uygulanmayacak.

EKONOMİ 04.05.2024, 12:27 Melina Ay
Akaryakıt fiyatlarında yeni uygulama

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), ‘8370 Sayılı Farklılaştırılmış Akaryakıtlara İlişkin Kurul Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kurul Kararı’, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Karar kapsamında, farklılaştırılmış akaryakıtlar için artık fiyat farkı uygulanamayacak.

Karar'ın Ek-1'inde yer alan Farklılaştırılmış Akaryakıt Bilgi Formu'ndan ‘DKA (Diğer Kodlu Akaryakıt) olarak kullanılacak mı?(3) : Evet/Hayır’ ibaresi ile aynı formun altında bulunan ‘(3) Kuruma 'Diğer' olarak bildirimi yapılan ve fiyat farkı uygulanan akaryakıt olarak satılıp satılmayacağına ilişkin bilgi’ ibaresi yürürlükten kalktı.

15 Mayıs’ta yürürlüğe girecek

Söz konusu Karar'ın Ek-2'sinde yer alan Farklılaştırılmış Ürün Bilgilendirme Metni'nde yer alan “Fiyat farkı uygulanan akaryakıt, sadece tüketicinin talebi doğrultusunda ikmal edilebilir.” ibaresi de yürürlükten kaldırıldı. Söz konusu karar, 15 Mayıs'ta yürürlüğe girecek.

Tek fiyat dönemi başlıyor

EPDK'den konuya ilişkin yapılan açıklamada, dağıtıcı lisansı sahiplerinin farklılaştırılmış akaryakıt satışına devam edebileceği ancak akaryakıt istasyonlarında aynı tür akaryakıtlarda artık birden fazla fiyat olmayacağı bildirildi.

“Kalite izlemesi sürdürülecek”

Özellikle tüketici nezdinde oluşan belirsizliklerin önüne geçilmesi, ayrıca dağıtıcı ve bayilerin operasyonlarında kolaylık sağlanmasının Karar'ın en önemli gerekçeleri arasında yer aldığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İlgili lisans sahiplerinin gerekli uyum çalışmalarını tamamlayabilmeleri amacıyla bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Karar, 15 Mayıs 2024 tarihinde yürürlüğe girecektir. Türkiye'de yaklaşık 13 bin bayi ile tüketicilerin akaryakıt ihtiyaçları en yüksek hizmet ve kalite standartları ile karşılanmaktadır. Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi (AKİS) ile akaryakıt bayilerinde ve Depo Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi (DAKİS) ile de akaryakıt dolum terminallerinde kalite izlemesi aralıksız olarak sürdürülmektedir.”

Gerekli izinlerin alınması gerekiyor

EPDK, dağıtıcı lisansı sahiplerinin akaryakıtlara katkı maddeleri ekleyerek özelliklerini iyileştirmelerine izin veriyor. Ancak bu katkı maddelerinin kullanımı için lisans sahiplerinin EPDK'yi bilgilendirme ve gerekli izinleri alması gerekiyor. Bu konuda herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Yorumlar (0)