6 Şubat depreminin yaraları sarılmaya devam ediyor: Depremzedelere destek ödemesi yapıldı

Tarımsal üretimde ülkenin can damarı olan bölgede, üretimin aksamadan devam etmesi için üreticilere destek yapıldığını açıklayan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “2023 yılında toplam 14 milyar 150 milyon TL tarımsal destekleme ödemesi yapıldı” dedi.

EKONOMİ 04.02.2024, 13:40 Şeyda Gül
6 Şubat depreminin yaraları sarılmaya devam ediyor: Depremzedelere destek ödemesi yapıldı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden etkilenen illerde felaketin ilk anından itibaren çalışmalarının aralıksız sürdüğünü belirten Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, tarımsal üretimde ülkenin can damarı olan bölgede, üretimin aksamadan devam etmesi için üreticilere 2023 yılında toplam 14 milyar 150 milyon TL tarımsal destekleme ödemesi yapıldığını bildirdi.

Depremzede üreticilerimizin her daim yanında olduk

Dünyada bile 'asrın felaketi' olarak adlandırılan büyük yıkıma rağmen bölge insanının zor şartlar altında bile üretime devam ettiğini vurgulayan Bakan Yumaklı, bakanlık olarak üretimin sürdürülebilirliğini sağlamak için gerekli her türlü desteği vererek çiftçilerimizin yanında olduklarını ve bundan sonra da olmaya devam edeceklerini ifade etti. Bu çalışmalar kapsamında 6 Şubat depremlerinden etkilenen illerde üreticilerin mağdur olmaması adına tarımsal desteklemeler başta olmak üzere birçok konuda uygulama ve düzenlemeyi hayata geçirdiklerini hatırlatan Bakan Yumaklı, “Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle 2023 üretim yılı için ürün değişikliği başvuru süresi uzatıldı. Deprem bölgesindeki çiftçilerin tarımsal desteklerden faydalanmaları konusunda oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçildi” dedi.

2 milyar 900 milyon TL mazot gübre destekleme ödemesi yapıldı

Bakan Yumaklı, afet bölgesi ilan edilen illerimizde ve diğer illerimizde üreticilerin zamanında müracaat yapamayacağı, gecikmeler olabileceği öngörülerek birçok projede destekleme ve hibe başvuru sürelerinin uzatıldığını kaydetti. Yine deprem afetinden etkilenen illerimizde mazot gübre desteği kapsamında ayni olarak yapılması gereken ödemenin nakdi olarak yapılması suretiyle çiftçilerin ihtiyaçlarına yönelik harcama kolaylığı sağlandığını belirten Bakan Yumaklı, “Bu kapsamda, deprem bölgesindeki çiftçilerimize toplam 2 milyar 900 milyon TL mazot gübre destekleme ödemesi yapıldı” ifadelerini kullandı.

Bedelsiz hayvan dağıtımı yaptık

Bakan Yumaklı, depremden etkilenen 11 ilde hayvanları telef olan ve tarım sigortası yaptıran üreticilere, devlet destekli Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamında 37 milyon TL hasar tazminatı ödendiğinin altını çizdi. Bakan Yumaklı, depremden etkilenen illerimizdeki üreticilerimizin üretime devam etmeleri amacıyla, başta yağlı tohumlu bitkiler, baklagiller ve hububat ile sebze üretiminin artırılmasına yönelik olarak Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında, 127 milyon TL kaynak tahsis edilerek ekim-dikimlerle ilgili faaliyetler yürütüldüğünün bilgisini verdi. Deprem bölgesinde bitkisel üretimin kesintisiz devam etmesi adına bakanlıkça gübre üretici firmalar ile irtibata geçildiğinin dile getiren Bakan Yumaklı, yapılacak gübre sevkiyatlarında önceliğin deprem bölgesine verilmesi ve bölgeden gelebilecek ilave gübre taleplerinin ivedilikle karşılanması amacıyla koordinasyon süreci yürütüldüğünü söyledi. Hayvanları telef olan yetiştiricilere bu kayıplarının yerine bedelsiz hayvan dağıtımını tamamladıklarını belirten Bakan Yumaklı, bu kapsamda, toplam 909 milyon TL maliyetli; 5 bin 804 büyükbaş, 43 bin 317 küçükbaş, 549 bin kanatlı hayvan ve 26 bin 318 arılı kovanı bedelsiz olarak yetiştiricilerimize teslim ettiklerini vurguladı. Ayrıca deprem bölgesindeki 10 bin 328 arıcımıza 5 bin 358 ton besleme şekerini bedelsiz dağıttıklarını söyleyen Bakan Yumaklı, “Yine hayvancılık kapsamında, depremden etkilenen illerimizde yetiştiricilerimize 1 milyar 372 milyon TL yem desteği ödendi” dedi.

Deprem bölgesinde 10 milyon doz ücretsiz şap aşısı

Deprem bölgesinde hayvan sağlığının korunmasına yönelik de gerekli tedbirleri aldıklarını bildiren Bakan Yumaklı, genel hayata etkili afet bölgesi ilan edilen bu illerimizde yaklaşık 60 milyon TL bedelli 5 milyon doz büyükbaş şap aşısını ücretsiz yaptıklarını anlattı. 2024 yılında da bu uygulamaya devam edileceğini aktaran Bakan Yumaklı, böylelikle 2 yılda 145 milyon lira bedelli yaklaşık 10 milyon doz aşının bakanlıkça ücretsiz yapılmış olacağının bilgisini verdi. Bakan Yumaklı, bunun yanında merada hayvancılık yapan çiftçilerin çoban ve hayvan çadırları ile yemlik, sıvat ve çoban çantası ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Çayır Mera Islah ve Amenajman Projeleri kapsamında da toplam 50 milyon TL bütçeli çalışma yürütüldüğünü belirtti.

Balıkçılık sektörü destekleri

Depremden etkilenen illerde ülkenin önemli tarımsal üretim kalemlerinden su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığının da yapıldığına işaret eden Bakan Yumaklı, bu üreticilerin mağduriyetinin önlenmesi için de çalışmalar yürüttüklerine dikkati çekti. Deprem bölgesindeki deniz ve iç sularda faaliyet gösteren toplam 1021 gemi sahibine, yoksun kaldıkları avcılık faaliyetinden dolayı oluşan gelir kayıplarının karşılanması ve avcılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini temini amacıyla bir defaya mahsus olmak üzere toplam 11 milyon 300 bin TL destekleme ödemesi yapıldığını anlatan Bakan Yumaklı, depremde üretim tesisleri zarar gören 26 su ürünleri yetiştiriciliği işletmesine de toplam 44 milyon 700 bin TL destekleme ödemesi yapıldığını aktardı. Bakan Yumaklı, böylelikle depremden etkilenen balıkçılık sektörüne toplam 56 milyon TL destekleme ödemesinde bulunulduğunu bildirdi.

Kırsal kalkınma destekleri

Bakanlık tarafından yürütülen ve kabul edilen proje tutarının yüzde 50'sinin ödendiği Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı'nın (KKYDP) afet bölgesindeki illerde de uygulandığına işaret eden Bakan Yumaklı, 2023 yılında KKYDP kapsamında söz konusu illerde 1928 proje tamamlandığını ve bunlar için 131,8 milyon TL hibe desteği ödendiğini bilgisini paylaştı. Bakan Yumaklı, proje başına 250 bin TL'ye kadar yüzde 100 hibe verilen Kırsalda Uzman Eller Projesi kapsamında da depremden etkilenen illerde 233 adet projeye 57,3 milyon TL hibe desteği ödemesi yapıldığının altını çizdi. Gerçekleştirilen tüm bu faaliyetler çerçevesinde, depremin meydana geldiği 6 Şubat tarihinden bugüne kadar, afet bölgesindeki çiftçilerimize toplam 14 milyar 150 milyon TL tarımsal destekleme ödemesi yapıldığının bilgisini veren Bakan Yumaklı, tarımsal üretimde ülkemizin can damarı olan bu illerimize üretimin aksamadan devamı için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi. Ayrıca Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu projelerinin bulunduğu Kahramanmaraş, Hatay, Malatya illerindeki IPARD projelerinin hibe tutarlarında fiyat farkı uygulamasına gidildiğini belirten Bakan Yumaklı, böylelikle 207 projenin hibe tutarı 490 milyon TL'den 710 milyon TL'ye yükseltilerek toplam 220 milyon TL'lik ilave destek sağlandığının bilgisini verdi.

Yorumlar (0)