307 balıkçıya 4.5 milyon TL destek

Kocaeli'de uygulanan "Küçük Ölçekli Balıkçıların Desteklenmesi Projesi" ile 307 balıkçıya toplamda 4,5 milyon TL tutarında destek sağlandı.

EKONOMİ 04.03.2024, 17:05 05.03.2024, 18:04 Buse Önder
307 balıkçıya 4.5 milyon TL destek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği proje kapsamında, SEKA Deniz Düğün Salonu'nda tekne bakım malzemesi dağıtım programı düzenlendi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ın katıldığı etkinlikte, 307 balıkçıya hazırlanan paketler teslim edildi.

Çalışmanın değeri 4,5 milyon lira

Başkan Büyükakın, Kocaeli genelindeki 23 arıtma tesisiyle İzmit Körfezi'ne kirli su bırakılmadığını belirterek, yaptığı konuşmada, "Sizlerle bu üçüncü buluşmamız. Çam sakızı çoban armağanı derler ya, biz de bu programla bir nebze de olsa sizlere destek olmak, yanınızda olduğumuzu göstermek için böyle bir etkinlik düzenliyoruz. Toplamda 4,5 milyon lira değerindeki destekleme çalışmamızı yaptık. Bu rakam büyük bir meblağ olmayabilir ancak yanınızda olduğumuzu göstermek açısından önemli bir çalışma" dedi.

Başkan Büyükakın, Kocaeli genelindeki 23 arıtma tesisiyle İzmit Körfezi'ne kirli su bırakılmadığını belirterek, "Bu tesislerdeki elektrik masrafı 600 milyon lira. Bu önemli bir elektrik sarfiyatıdır. Azot ve fosfor, müsilaj adını verdiğimiz mikroorganizmaların gelişimini teşvik eder. Bu sorunu önlemek için atık su tesislerini çalıştırmak gerekiyor. Biz, üzerimize düşen görevi yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

‘Türkiye’de bir ilki başlattık’

Ayrıca, başkan çamur temizleme projesine de değinerek, "Çamur temizleme faaliyeti de büyük bir gayretle devam ediyor. Türkiye'de bir ilki başlattık. Toplamda 120 milyon dolar tutacak projenin yükünün altına girdik. Bir tarafta Cumhurbaşkanlığı, bir tarafta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bir tarafta da Büyükşehir var. Dünyadaki önemli çevre projelerinden biridir. İncelemeye geldiler. Fethiye ve Marmaris’te de benzer çalışma yapılacak. Benzer şekilde İzmir’de de yapılacağını düşünüyorum. Denizlerin temizliği oksijen seviyesinin yükselmesi ve eko sistemin büyümesi için son derece önemli" dedi.

Eleştirilere yanıt verdi

Başkan, yapılan çalışmalara yönelik eleştirilere de değinerek, "Çamur atmak için akla ziyan açıklamalar yapılıyor. Mahkemeye giderek durdurmaya çalışıyorlar. Oradaki çalışmaları aksatmak için her türlü yolu deniyorlar. Denizdeki hassasiyeti düşünen bir belediyenin ormanlara zarar vermesi düşünülemez. Üniversitemizle beraber çalışıyoruz. 'Dip çamuruyla neler yapılabilir?' onun yollarını arıyoruz. O çamurlar sonsuza kadar orada durmayacak ve üretime dahil edilerek geri kazanımı sağlanacak. Çevre hassasiyetimizin ne kadar yüksek olduğunu buradan da anlayabilirsiniz. İnsanların aklında şüphe oluşturuyorlar. Memleketin hayrına olan işlerin desteklenmesi lazım" ifadelerini kullandı.

Küçük Ölçekli Balıkçılığın Desteklenmesi Projesi kapsamında balıkçılara epoksi boya, son kat boya, onarım macunu, tulum ve Türk bayrağı ve çizme bulunan yardım kutuları dağıtıldı. Bu yıl da dahil olmak üzere toplam 896 kutunun sahiplerine ulaştırıldığı belirtildi.

Yorumlar (0)