Uluslararasına açılan maneviyat

Erzurum Uluslararası Öğrenci Derneği (ERULDER), gönüllülük esasıyla on yıldır uluslararası öğrencilere hizmet vermeye devam ediyor. Bu Ramazan Bayramı'nda da öğrencileri yalnız bırakmadı. ERULDER Dernek Başkanı Ertan Halit Aksakal, “Her yıl olduğu gibi bu yılda ramazan ayında öğrencilerimizi yalnız bırakmadık. Ramazan ayı boyunca vermiş olduğumuz iftar yemeğine bin 720 kişi katıldı. Onların coşkusuna ortak olmak bizlere mutluluk verdi” dedi.

EĞİTİM 15.04.2024, 09:36 15.04.2024, 13:15 Melina Ay
Uluslararasına açılan maneviyat

Erzurum'da okuyan uluslararası öğrencilere maddi manevi rehberlik yapmak amacıyla kurulan ERULDER’de Ramazan Bayramı etkinliği gerçekleştirildi. Yoğun geçen ramazan ayını değerlendiren Dernek Başkanı Aksakal, “Her yıl olduğu gibi bu yılda ramazan ayında öğrencilerimizi yalnız bırakmadık. Ramazan ayı boyunca vermiş olduğumuz iftar yemeğine bin 720 kişi katıldı. Ramazan ayının manevi ikliminde iftar saatini bekleyen öğrenciler okunan Kuran-ı Kerim ve yapılan dualarla oruçlarını açtılar. Ümmet sofrasında ümmetin gençleriyle bir arada olmak onların coşkusuna ortak olmak bizlere mutluluk verdi” dedi.

“238 bin liralık yardımı öğrencilere ulaştırdık”

Kurulduğu günden bugüne kadar yüzlerce öğrenciye burs ve harç ödemelerinde destek sağlayan ERULDER bu yıl da ramazan ayında öğrencilere birçok yardımda bulundu. Ramazan ayında yaptıkları en önemli hizmetlerden birinin evde kalan öğrencilere gıda yardımında bulunmak olduğunu aktaran Aksakal, “Hayırseverlerden temin ettiğimiz gıda kolilerini ve alışveriş kartlarını 85 öğrenci evine ulaştırdık. Yurt borcunu ödeyemeyen maddi durumu iyi olmayan 123 öğrencimize nakdi yardımda bulunduk. Okunan hatimler, kılınan teravih namazlarıyla ramazan iklimini iliklerimize kadar hissettik. İftar sonrası yaptığımız yarışmalarla genel kültürümüze ve dini bilgilerimizi tazeledik. Yarışmamızda birinci gelen öğrencilere hediyelerimizi verdik. Tüm bu çalışmalarımızla 238 bin liralık ayni ve nakdi yardımı öğrencilerimize ulaştırmış olduk. Bu çalışmalarımızdan faydalanan öğrenci sayısı 2 bin 374 oldu” diye konuştu.

“40 ülkeden 150 uluslararası öğrenci katıldı”

Ramazan ayının sonlarında gerçekleştirdikleri ‘40 Hadis Ezberleme ve Kuran-ı Kerim Tilaveti’ programının yoğun bir ilgi gördüğünden bahseden Aksakal şu ifadelere yer verdi:

“Yarışmamızda dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyelerimiz oldu. Öğrencilerimizin Ramazan Bayramını buruk geçirmemeleri için düzenlemiş olduğumuz ‘Geleneksel Bayram Yemeği’ne yaklaşık 40 ülkeden 150 uluslararası öğrenci katıldı. Dostluk ve kardeşliğin egemen olduğu bayram yemeğimize Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı Hocamızda katıldı. Toplu çekildiğimiz fotoğrafların ardından programımız sona erdi. Uluslararası öğrencilere yönelik çalışmalarımız artarak devam edecek.”


 

Yorumlar (0)