Öğretmen olmak daha da zorlaştı! Bakan Tekin duyurdu, şartlar değişiyor

Öğretmen adaylarına akademi eğitimi şartı geliyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Eğitim Akademisi kurulacağını, öğretmen adaylarının buradaki programı da tamamlayacaklarını söyledi. Akademide başarılı olanlar sözleşmeli olarak atanacak ve 3 yıldan sonra kadroya geçecek.

EĞİTİM 30.04.2024, 16:24 Melina Ay
Öğretmen olmak daha da zorlaştı! Bakan Tekin duyurdu, şartlar değişiyor

Bakan Tekin, öğretmenlik yapmak isteyenlerin üniversiteden sonra buradan da mezun olmaları gerekeceğini dile getirdi. Dünyadaki örnekleri incelediklerini ve şu anda lisanstan sonra direkt öğretmenliğe atayan ülke kalmadığını ifade eden Bakan Tekin, “Öğretmenlerin hem istihdam süreci hem de istihdamdan sonra hizmet içi eğitimde mesleki yeterliliklerinin güncel gelişmelere göre revize edilmesi konusunda ciddi bir eksikliğimiz var. Akademi bu eksikliği giderecek” dedi.

Bakan Tekin, lisans mezunu bir öğretmenin 96 saat uygulama dersi aldığını bunun Fransa'da 216, Belçika'da 160 İtalya'da 550 saat olduğunu söyledi. Kurulması planlanan akademide öğretmen adayları branş fark etmeksizin çeşitli alanlarda 550 saat eğitim alacak.

Süreç nasıl işleyecek?

Bu eğitim esnasında adayların devlet memuru olarak kabul edilemeyeceğini de sözlerine ekleyen Tekin, "Adaylar akademiye KPSS puanı ile alınacak. Akademide başarılı olursa sözleşmeli olarak atanacak. 3 yıl çalıştıktan sonra kadroya geçecek. Eğitimleri tecrübeli öğretmenler, üniversitelerde alanda uzmanlaşmış hocalar verecek” şeklinde konuştu.

Öğretmenlere yönelik şiddet ele alındı

Bakan Tekin, Yeni Şafak gazetesine yaptığı açıklamada, akademik eğitimin aslında pedagojik formasyon eğitimi olarak sunulacağını ifade etti. Öğretmenlik Meslek Kanunu'ndaki bazı maddelerin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin ardından, yasayı yeniden ele aldıklarını dile getiren Bakan Tekin, bu çerçevede ‘Akademi’ konusunun da hazırlanan taslakta yer aldığını belirtti. Taslakta, öğretmenlere yönelik şiddetin cezalarının artırılmasına ilişkin maddelerin de bulunduğunu aktardı.

Yorumlar (0)