Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail için soykırım kararına dünyadan tepkiler

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Güney Afrika'nın başvurusunu değerlendirerek İsrail'in soykırım ile yargılanmasına karar verdi. Birçok ülke kararı destekleyen açıklamalar yaparken, İsrail karar sonrası Uluslararası Adalet Divanı'nı antisemitizmle suçladı.

DÜNYA 27.01.2024, 13:14 27.01.2024, 13:34 Hanife
Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail için soykırım kararına dünyadan tepkiler

Güney Afrika, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda BM Soykırım Sözleşmesi'ni ihlali gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanı'na başvurmuştu. Dün gerçekleştirilen kamuya açık oturumda, İsrail'in Gazze'de yaşananlar nedeniyle soykırım ile yargılanacağı kararı çıkarken, İsrail'in kanıtları yok etmemesi gerektiğine de hükmedilmişti.

Karar dünya basınında geniş yer bulurken, birçok ülke soykırım kararının ardında açıklamalar yaptı.

Irak yönetimi, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) Tel Aviv aleyhinde açılan soykırım davasında aldığı ihtiyati tedbir kararını memnuniyetle karşıladı. Irak Dışişleri Bakanlığından UAD'nin İsrail aleyhinde açılan soykırım davasındaki kararına ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Bakanlık olarak, insani yardımın ulaşmasını engelleyen ve Filistinli sivillerin hayatlarını tehdit eden düşmanca askeri operasyonların durdurulmasının önemini yineliyoruz. Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ve hukuk ekibinin, işgalci gücün devam eden ihlallerine karşı uluslararası mahkeme önünde açılan davanın kabul edilmesindeki çabalarını takdir ediyoruz." ifadeleri yer aldı.

"Kararlar bağlayıcı"

Hollanda'nın geçici hükümeti, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) İsrail'e yönelik aldığı ihtiyati tedbir kararlarına uyulması çağrısında bulundu. Hollanda Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, UAD'nin aldığı kararların taraflar için bağlayıcı olduğu belirtildi. Açıklamada, hükümetin, UAD'nin kararlarına uyulması çağrısında bulunduğu ve bunu, ikili temaslarda da yapacağı ifade edildi.

Hamas: Bilinçli bir soykırım

Hamas yöneticilerinden Basim Naim, İsrail'in, Gazze'ye yönelik saldırıları kapsamında gıda, elektrik ve ilaç gibi gerekliliklere de izin vermediğine dikkati çekerek, "Bugün geldiğimiz noktada olayı anlatabileceğimiz tek bir kavram var, o da bu bir toplu, bilinçli soykırımdır." dedi.

"Tarihi bir karar"

Uluslararası Adalet Divanının (UAD) İsrail aleyhine açıkladığı tedbir kararlarını değerlendiren İngiliz siyasetçi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kararların uygulanması ve acil ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulundu.

İskoçya Bölgesel Başbakanı Hamza Yusuf, "UAD kararı çok açık. Gazze'de ölüm ve yıkım durmalı." değerlendirmesi yaptı. Daha fazla acıyı engellemek için acil insani yardımların sağlanması ve esirlerin serbest bırakılması gerektiğinin altını çizen Yusuf, "Böylesine ölüm ve yıkımların üzerine acil ateşkes çağrısı yapmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Filistin'in İngiltere'deki Misyonunun Başkanı Büyükelçi Hüsam Zomlot de X hesabından yaptığı paylaşımda, Alınan tedbir kararı için "tarihi bir karar" nitelendirmesi yaptı.

Yorumlar (0)