"Kürtler, savaşta bize yardım etmedi"

ABD Başkanı Donald Trump, “Kürtler İkinci Dünya Savaşı'nda bize yardım etmediler, Normandiya’da bize yardım etmediler. Kendi toprakları konusunda yardımcı oldular. Bu farklı bir şey. Kaldı ki Kürtlere inanılmaz derecede büyük miktarda silah ve mühimmat anlamında para harcadık." ifadelerini kullandı.

DÜNYA 10.10.2019, 11:52 10.10.2019, 11:55
"Kürtler, savaşta bize yardım etmedi"

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da Suriye kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Suriye ile ilgili kararının doğru olduğunu belirten Trump, "Artık bu sonu gelmez savaşı bitirmenin zamanı gelmişti." ifadesini kullandı.

Trump, Kürtlerin kendi toprakları için savaştığını ifade ederek, "Kürtler 2. Dünya Savaşı'nda bize yardım etmediler, Normandiya’da bize yardım etmediler. Kendi toprakları konusunda yardımcı oldular. Bu farklı bir şey. Kaldı ki Kürtlere inanılmaz derecede büyük miktarda silah ve mühimmat anlamında para harcadık." açıklamasında bulundu.

Kürtleri sevdiğini kaydeden Trump, "Ancak orada farklı fraksiyonlar var. Mesela PKK var, farklı bir oluşum. Onlar bizimle çalıştılar. Zor bir grup ama bizimle çalıştılar. Onlar kendi toprakları için savaşıyorlar." diye konuştu.

"PKK ile anlaşma yapması hataydı"

YPG için doğrudan PKK ifadesini kullanan Trump, "Obama döneminde olduğu gibi Türkiye'nin ölümcül düşmanı olan PKK ile ortaklık yaptığınız zaman, bu son derece zor bir durum olur. Başkan Obama’nın PKK ile anlaşma yapması büyük hataydı. Onlar uzun yıllardır birbirinden nefret ediyorlar." ifadelerini kullandı.

Trump, ABD'nin Ortadoğu'daki varlığını da "en kötü hata" olarak değerlendirdi. 

"Sonu gelmeyen savaşlardan çıkıyoruz"

Suriye'nin kuzeyine ilişkin Türkiye ile 3 yıldır konuştuğuna değinen Trump, şunları kaydetti:

"Türkiye bunu (ABD'nin bölgeden askerini çekmesini) bildiğiniz gibi uzun yıllardır istiyor. Onlar birbiriyle (Türkiye ve PKK) yıllardır savaşıyor. Biz bu savaşın ortasına bırakıldık. Bunun sadece 30 gün sürmesi gerekiyordu ama yıllardır oradayız. Şimdi taraflarla konuşarak oradan çıkma zamanı. Erdoğan'a ne hissettiğimizi söyledik ama her iki tarafla da konuşuyoruz."

ABD'nin bölgede askeri olmadığına dikkat çeken Trump, "Artık sonu gelmeyen savaşlardan çıkıyoruz." dedi. 

"Kürtler DAEŞ mensuplarına göz kulak oluyor"

ABD'nin birçok DAEŞ mensubunu yakaladığına dikkat çeken Trump, "Kürtler bu DAEŞ mensuplarına göz kulak oluyor, onlar olmazsa Türkiye göz kulak olacak. Türkiye'de en az bizim kadar bunların dışarıda gezmesini istemiyor." dedi. 

"Erdoğan'ın akıllıca davranacağını umuyorum"

Trump, Türkiye'nin ekonomisine yönelik daha önceki tehditlerine ilişkin, "Bunu daha önce Rahip Brunson olayında yaptım. Erdoğan'ın orada (Suriye'nin Kuzeydoğusunda) akıllıca davranacağına eminim, öyle umuyorum." diye konuştu.

ABD'nin elindeki DAEŞ'lilerin birçoğunun Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkelerinin vatandaşı olduğunu ancak bu ülkelerin bu kişileri geri almak istemediğini belirten Trump, "Bu kişiler benim ülkemden oraya gitmedi. Onlara (Avrupa ülkelerine) büyük bir iyilik yaptım." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)