Komşuda özel üniversite protestosu

Yunanistan'ın başkenti Atina'da çok sayıda öğrenci, hükümetin özel üniversitelerin kurulmasına müsaade eden yeni yasa tasarısını protesto etmek amacıyla tekrar sokağa indi.

DÜNYA 09.02.2024, 01:32
Komşuda özel üniversite protestosu

Ülkede özel üniversiteler kurulmasına karşı protestolar sürüyor. 

Atina'da çok sayıda öğrenci, hükümetin özel üniversitelerin kurulmasına müsaade eden yeni yasa tasarısını protesto etmek maksadıyla bir defa daha sokağa indi. 

Protestocular, özel üniversitelerin kurulması ile birlikte üniversite diplomalarının önemini yitireceğini tekrarlayarak 'Özel üniversitelere hayır' yazılı pankart açtı. 

Göstericiler sık sık "Özel üniversite açamayacaksınız, bütün üniversiteler kamusal kalacak." şeklinde slogan attı.Ne olmuştu?

Başbakan Kiryakos Miçotakis, geçtiğimiz 20 Aralık'ta gerçekleştirdiği konuşmada, Yunanistan'da özel üniversitelerin açılmasına imkan sağlayacak yeni yasal düzenleme hazırlandığını ifade etmişti. Miçotakis, "Devlet üniversitelerini daha fazla destekleyeceğiz, aynı zamanda kar amacı olmayan ve devlet üniversitesi de olmayan yükseköğrenim kurumlarının nihayet ülkemizde de faaliyet göstermesi adına gerekli çerçeveyi oluşturuyor olacağız." demişti. 

Hükümet, özel üniversite şubelerinin müracaatlarının Eylül 2025 itibarıyla alınmaya başlanacağını duyurmuştu.

Yorumlar (0)