Kızıldeniz'de imdat çağrısı: İngiliz gemisi füzeyle vuruldu

Yemen’deki İran destekli Husilerin Kızıldeniz’de İngiltere’ye ait bir yük gemisini iki füze ile hedef aldığını duyuran ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, füzelerden birinin gemiye isabet ettiğini açıkladı.

DÜNYA 19.02.2024, 23:52 Şeyda Gül
Kızıldeniz'de imdat çağrısı: İngiliz gemisi füzeyle vuruldu

Yemen’deki İran destekli Husiler, Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ndeki saldırılarına devam ediyor. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, yeni bir Kızıldeniz duyurusu yapıldı. Yemen’deki İran destekli Husilerin dün sabah saatlerinde Kızıldeniz’de İngiltere’ye ait Belize bayraklı MV Rubymar adlı yük gemisini iki füze ile hedef aldığı duyurulan açıklamada, füzelerden birinin gemiye isabet ettiği bilgisine yer verildi.

Gemi imdat çağrısında bulundu

Açıklamada, saldırı sonucu gemide hasar meydana geldiği belirtildi. “Gemi imdat çağrısında bulunmuş ve koalisyona ait bir savaş gemisi başka bir ticari gemiyle birlikte MV Rubymar'ın mürettebatına yardım etmek üzere çağrıya yanıt vermiştir” denilen açıklamada, mürettebatın ticari gemi tarafından yakındaki bir limana nakledildiği vurgulandı.

Husiler de iki ABD gemisini vurduklarını açıkladı

Husilerden yapılan açıklamada ise ABD’ye ait Sea Champion ve Navis Fortuna adlı ticari gemilere Aden Körfezi'nde saldırı düzenledikleri kaydedildi. Açıklamada, saldırıların Filistinlilere destek ve Yemen'e yönelik "ABD-İngiltere saldırganlığına" yanıt olarak yapıldığı ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)