İpler gerildi: İran ve İsrail'den ard arda sert açıklamalar!

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in Suriye'nin başkenti Şam'daki İran büyükelçilik binasına saldırması dolayısıyla "İsrail cezalandırılmalı ve cezalandırılacaktır" dedi. İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ise İran topraklarından İsrail'e saldırı düzenlenmesi halinde karşılık vereceklerini ve İran'ı hedef alacaklarını belirtti.

DÜNYA 10.04.2024, 14:57 Hanife
İpler gerildi: İran ve İsrail'den ard arda sert açıklamalar!

İsrail- İran arasındaki gerilim artmaya devam ediyor…

1 Nisan tarihinde, İsrail ordusu, İran'ın Suriye'nin başkenti Şam'daki konsolosluğunu bombaladı. Olayın ardından İran saldırıda, yedi askeri danışmanın öldürüldüğünü açıkladı.

Hamaney, Müslümanların kutsal ayı Ramazan'ın bitişi münasebetiyle yaptığı konuşmada, "Konsolosluğa saldırdıklarında toprağımıza saldırmış oluyorlar. Şeytani İsrail rejimi bir hata yaptı ve bu hata nedeniyle cezalandırılmalı ve cezalandırılacaktır" diye konuştu.

"İsrail Misillemeye Karşılık Verecek"

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, İran topraklarından İsrail'e saldırı düzenlenmesi halinde karşılık vereceklerini ve İran'ı hedef alacaklarının altını çizdi.

Katz, X sosyal platformundan yaptığı paylaşımda İran'ı açıkça hedef aldı.

Paylaşımında İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in hesaplarını etiketleyen Katz, "İran topraklarından bize saldırırsa karşılık vereceğiz, İran'a saldıracağız." İfadelerine yer verdi.

Ne Olmuştu?

İsrail, İran'ın Şam'daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan 2'si general rütbesinde 7 kişi ölmüştü.

Saldırıya hızlıca misillemede bulunacağını duyuran İran, olaydan ABD'yi de sorumlu tutmuştu.

Yorumlar (0)