Hamas'ın barış teklifini reddeden İsrail Gazze'yi gece boyu saldırdı: En az 80 ölü

Hamas’ın 3 aşamalı ateşkes teklifini ‘akıl dışı’ bulan İsrail, gece boyunca Gazze’ye saldırı düzenledi. Filistin haber ajansı WAFA, sivil ev ve binaların hedef alındığı saldırılarda en az 80 Filistinlinin hayatını kaybettiğini açıklarken Gazze'deki hükümetin medya ofisi, çoğu çocuk, aralarında hamile kadınların da bulunduğu 36 Filistinlinin öldüğünü duyurdu.

DÜNYA 16.03.2024, 09:16 16.03.2024, 10:31 Hanife
Hamas'ın barış teklifini reddeden İsrail Gazze'yi gece boyu saldırdı: En az 80 ölü

Gazze’de katliam Ramazan ayında da devam ediyor…

İsrail, Nusayrat Mülteci Kampı ve Gazze kenti başta olmak üzere Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerine yönelik saldırılarını devam ettirdi.

Filistin haber ajansı WAFA'ya göre sivil ev ve binaları hedef alan saldırılarda en az 80 Filistinli hayatını kaybetti ve birçoğu da yaralandı.

İsrail ordusu Gazze kentindeki el-Cela Caddesi'nde bir evi bombalaması sonucu birçok kişi enkaz altında kaldı.

Ondan öncede İsrail güçleri, Gazze kentindeki Şifa Hastanesi yakınında, yerinden edilmiş Filistinlilerin bulunduğu 7 katlı bir binayı hedef alarak yerle bir etmiş, onlarca kişi ölmüş ve enkaz altında kalmıştı.

Sivil savunma ekiplerinin, binanın enkazından 5 Filistinlinin cenazesini çıkardığı ve çalışmalarını sürdürdüğü belirtilmişti.

Gazze kentinin Tuffah Mahallesi'nde bir evi hedef alan İsrail'in saldırısında en az 5 Filistinli yaşamını yitirmiş, birçoğu da yaralanmıştı. Kentin Nasr Mahallesi'nde de İsrail'in bir evi bombalaması sonucu birçok kişi hayatını kaybetmişti.

Bir Evde En Az 36 Can Kaybı

Gazze'deki hükümetin medya ofisinden yapılan açıklamada ise İsrail ordusunun gece saatlerinde Gazze Şeridi'nde sivillere ait en az 12 evi hedef aldığı belirtildi.

Açıklamada, "İsrail işgal ordusu, (Gazze Şeridi'nin orta kesimlerinde) Nusayrat'taki el-Cedid Mülteci Kampı'nın batısında et-Tabatibi ailesine ait evi bombaladı, çoğu çocuk, aralarında hamile kadınların da bulunduğu 36 Filistinli hayatını kaybetti." ifadeleri kullanıldı.

İsrail'in suçlarına ilişkin açıklamada, "Savunmasız sivillere yönelik bu suçların ve katliamların artmasından tamamen ABD yönetimini, uluslararası toplumu ve İsrail işgalini sorumlu tutuyoruz. Bu savaş suçlarının yansımalarından da onlar sorumludur." denildi.

7 Ekim 2023'ten Buyana İnsani Felaket Tüm Acımasızlığıyla Sürüyor

İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten bu yana sivil yerleşim yerleri, hastane, okul ve yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı barınakları da hedef alan saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra insani yardımların girişini engellemesi nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde büyük bir insani felaket yaşanıyor.

Başta BM'ye ait kuruluşlar olmak üzere uluslararası çevreler, çoğu hastanenin hizmet dışı kaldığı, tıbbi malzeme eksikliğinin yaşandığı, açlık, susuzluk ve hijyen malzemeleri eksikliğinin tetiklediği hastalıklar nedeniyle Gazze'de ateşkes ilan edilmesi ve bölgeye insani yardımların girişinin artırılması çağrısında bulunuyor.

31 Bin 500 Filistinli Öldürüldü

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 13 bin 500’ü çocuk, 9 bini kadın olmak üzere 31 bin 490 Filistinli öldürüldü, 73 bin 439 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Yorumlar (0)