"Bağdadi, ABD'nin bir buluşuydu"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, DEAŞ'ın eski lideri Ebubekir el-Bağdadi ile ilgili "ABD'nin bir buluşuydu" ifadelerini kullandı.

DÜNYA 02.11.2019, 01:11
"Bağdadi, ABD'nin bir buluşuydu"

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rus "Rossiya 24" kanalına, DEAŞ'ın eski lideri Bağdadi'nin ölümü ile ilgili açıklamalar yaptı.

"Bu konuda daha fazla bilgi istiyoruz"

Bağdadi'nin ölümü konusunda ABD'den farklı bir değerlendirmee bulunan Lavrov, "Bağdadi, ABD'nin bir buluşuydu. Savunma Bakanlığımız Bağdadi hakkında bir açıklama yaptı. Bu konuda daha fazla bilgi istiyoruz. Ordumuz ilave bulgular üzerinde çalışıyor ve ABD'nin (Bağdadi'nin ölümüyle ilgili) söylediklerinin çoğunu halen teyit edemiyor." dedi.

"Doğumunu sağladıkları birini ortadan kaldırdılar"

ABD'nin 2003 yılında Irak'ı işgal etmesinden sonra yaşananlara atıf yapan Lavrov, "DEAŞ, Irak'taki yasa dışı işgal, Irak devletinin çökmesi ve Amerikalıların hapishanelerdeki aşırılıkçıları serbest bırakmasının ardından yükseldi. Dolayısıyla Amerikalılar, doğumunu sağladıkları birini ortadan kaldırmış oldular, eğer gerçekten yaptılarsa." diye konuştu.

Bağdadi'nin yanındaki 3 çocukla öldüğü duyurulmuştu

ABD Başkanı Donald Trump, pazar günü düzenlediği basın toplantısında, Bağdadi'nin, Suriye'nin İdlib kentinde bulunduğu evin altındaki ucu kapalı tünellerden birine girdikten sonra üzerindeki intihar yeleğini patlatarak yanındaki 3 çocukla öldüğünü duyurmuştu.

Yorumlar (0)