ABD'nin gündemine oturan Biden raporu: İyi niyetli bir yaşlı

ABD Başkanı Biden’ın resmi evrakı evine götürmesiyle ilgili soruşturmayı yürüten savcı Robert Hur’un, 81 yaşındaki Biden’ı “hafızası zayıf, iyi niyetli bir yaşlı” olarak nitelemesi ABD’yi karıştırdı. Hafızasını kötüleyen Savcı Hur'u eleştirmek için düzenlediği basın toplantısında Biden, yine gaf yaptı, Mısır lideri Sisi için ‘Meksika başkanı’ dedi.

DÜNYA 10.02.2024, 09:26 10.02.2024, 17:42 Hanife
ABD'nin gündemine oturan Biden raporu: İyi niyetli bir yaşlı

Bu yıl başkanlık seçimlerinin yapılacağı ABD’de, yeniden adaylığını duyuran Başkan Joe Biden’ın yaşı ve hafızasına yönelik tartışmaları alevlendiren bir gelişme yaşandı.

Biden’ın garajında, başkan yardımcılığı döneminden kalan Afganistan ile gizli dosyalar tespit edilmesiyle soruşturma açılmıştı. Soruşturmayı yöneten Özel Yetkili Savcı Robert Hur, hazırladığı raporda ABD liderinin “akıl sağlığıyla” ilgili yorumlarda bulundu.

Savcı Hur’un “Biden’ın akıl sağlığının gidip geldiğini, bu sebeple resmi suçlamaya gerek olmadığını” açıklaması ortalığı karıştırdı.

İyi Niyetli Ve Yaşlı

388 sayfalık raporunda ABD Başkanı’nı “iyi niyetli, zayıf hafızası olan, yaşlı biri” olarak nitelendiren savcı Hur, Biden’ın sorgu sırasında “2015’te hayatını kaybeden ilk oğlu Beau’nün ölüm tarihini hatırlamakta zorlandığını” kaydetti.

Savcı, Biden’ı resmi evrakla ilgili suçlama yöneltmemesini, “Jüriyi Biden 80’li yaşlarına gelmişken, zihinsel bütünlük gerektiren ciddi bir suçtan mahkum etmeye ikna etmek zor olurdu. Hiçbir jüri, sempatik ve hafızasında sıkıntı olan iyi niyetli ve yaşlı bir adamı resmen suçla isnat etmek istemez” diyerek açıkladı.

Biden’dan Savcı Hur’un açıklamasına tepki: ‘Hafızam Kötüleşmedi’

Raporun yayınlanmasından iki saat sonra acilen basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Biden, öfkeli bir dille Savcı Hur’a yüklendi.

“Hafızam kötüleşmedi. Hafızam iyi. Ben yaşlı bir adamım ve ne yaptığımı biliyorum” diyen Biden, “Başkanım ve bu ülkeyi yeniden ayağa kaldırdım. Onun tavsiyesine ihtiyacım yok” diye ekledi.

Oğlunun ölüm tarihini hatırlamamakla suçlanmasına çok sert tepki gösteren ABD lideri, “Ne cüretle bunu dile getirebilir? Kimsenin onun ne zaman vefat ettiğini bana hatırlatmasına ihtiyacım yok” dedi.

Biden, Kendini Savunmaya Çalışırken Yine Gaf Yaptı

Ancak akıl sağlığıyla ilgili endişeleri gidermek için ulusa seslenen Biden, konuşmasında yine bir gafa imza attı.

Biden, İsrail’in Gazze’deki insani dramdan bahsederken, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi için “Meksika Devlet Başkanı” dedi.

Kendisini savunurken bile gaf yapmasıyla yine hedef tahtasına yerleşen Biden, geçtiğimiz günlerde de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a 1996’da ölen eski Fransız Başbakanı François Mitterand demiş; eski Almanya Şansölyesi Angela Merkel’i ise 2017’de ölen Alman lider Helmut Kohl ile karıştırmıştı.

Cumhuriyetçiler Tepki Gösterdi

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın evinde bulunan gizli belgelerden ötürü mahkeme süreci devam ederken, benzer bir konuda Biden’a resmen suç isnat edilmemesi Cumhuriyetçileri kızdırdı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, Biden için “Başkan olmak için uygun kapasitede değil” derken, Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Michael McCaul ise “Eğer yargılanmak için uygun kapasitede değilse, ABD Başkanı olmak için de uygun kapasitede değildir” yorumunda bulundu.

Yorumlar (0)