34 milyar dolarlık anlaşmada Türkiye mesajı!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ile savunma şirketi Lockheed Martin arasında 478 adet F-35 savaş uçağı üretimi için 34 milyar dolarlık anlaşmaya varıldı. Pentagon'da Alım ve İdameden Sorumlu Savunma Bakanlığı Müsteşarı Lord, Türkiye ile ABD'nin çok iyi ikili askerî ilişkilere sahip olduğunu vurgulayarak, "Türkiye mükemmel bir tedarikçi." dedi. 

DÜNYA 29.10.2019, 19:36
34 milyar dolarlık anlaşmada Türkiye mesajı!

F-35 Programı Direktörü Korgeneral Eric Fick ile Pentagon'da Alım ve İdameden Sorumlu Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ellen Lord ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. 

Korgeneral Fick, Lockheed Martin şirketi ile yapılan anlaşmanın hem sipariş edilen uçak sayısı hem de uçakların birim fiyatları bakımından önemli bir adım olduğunu belirterek, "Anlaşma 478 uçak için ve 34 milyar dolar değerinde. Bu, ABD ordusundaki üç kuvvet (Hava, Deniz ve Deniz Piyadeleri), uluslararası ortak ve müşterilerimiz için üretilecek 351 F-35A, 86 F-35B ve 41 F-35C uçaklarını kapsıyor." ifadelerini kullandı.

Lockheed Martin tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Bu anlaşma, ABD, uluslararası program ortakları ve dış askeri satış çerçevesinde alıcı ülkeler için 'Lot 12', 'Lot 13' ve 'Lot 14' kapsamında üretilmesi planlanan F-35'lerin tamamını kapsıyor." ifadelerine yer verildi. 

Söz konusu açıklamada, konvansiyonel iniş-kalkış yapabilen F-35A tipi savaş uçağının birim fiyatının daha önceki partilerde üretilen F-35A uçaklarına göre yüzde 12,8 azalma göstererek 80 milyon doların altına düştüğü bildirildi.

Kısa pistlere iniş yapabilen ve dikey iniş kalkış yapabilen F-35C ile F-35B uçaklarının birim fiyatlarında yüzde 12,7 oranında bir düşüş yaşanabileceği ifade ediliyor. 

"Türkiye yaklaşık bin parça üretiyor"

ABD Savunma Bakanlığında Alım ve İdameden Sorumlu Savunma Bakanlığı Müsteşarı Lord ise geçen ay itibarıyla 440'ın üzerinde uçağın ABD, program ortakları ve alıcı ülkelere teslim edildiğini ve 17 hava üssünde F-35 uçaklarının kullanıldığını kaydetti. 

Türkiye'nin F-35 programındaki durumuna ilişkin herhangi bir değişiklik yaşanmayacağını vurgulayan Lord, "Türkiye F-35 için yaklaşık 1000 parça üretmeye devam ediyor. Türkiye'nin tedarik zincirindeki sorumlulukları 2020 Mart ayının sonunda transfer edilene kadar üretim devam edecek." şeklinde konuştu.

Türkiye ile ABD'nin çok iyi ikili askerî ilişkilere sahip olduğunu belirten Lord, "Türkiye mükemmel bir tedarikçi." dedi. 

Lord, Türkiye'nin F-35 programına katılımının askıya alınması ile tedarik zincirinde bir aksama yaşanıp yaşanmayacağı sorusuna, "Türkiye oldukça samimi ve yine ifade ediyorum, mart ayında bu parçaların üretiminin devredilmesi sürecindeyiz." karşılığını verdi. 
 

Yorumlar (0)