İlk Türk astronotumuz Alper Gezeravcı yurda döndü

Bugün Amerika Birleşik Devletleri'nden yurda dönen Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, “Kutlu yolculuğumuzun bayrak değişimini gerçekleştirmiş olduk. Bu sadece başlangıçtı, bir yere varış değildi” dedi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 12.02.2024, 12:41 Şeyda Gül
İlk Türk astronotumuz Alper Gezeravcı yurda döndü

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzayda 18 kalarak yurda dönmesinin ardından Türkiye'nin ilk uzay misyonu tamamlandı. Uzayda 13 test gerçekleştiren Gezeravcı, uzay yolculuğunun bitmesiyle birlikte geçtiğimiz hafta dünyaya başarılı iniş gerçekleştirdi. Gezeravcı, bugün Ankara Esenboğa Havalimanı'na gelerek yurda giriş yaptı.

Bakan Kacır, Gezeravcı’yı karşıladı

Alper Gezeravcı’yı karşılayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, basın toplantısı düzenledi. “Ülkemizin insanlı ilk uzay misyonunu gerçekleştirdi. Bir kez daha Gezeravcı'ya vatanına hoş geldin diyorum. Biyoloji, tıp, malzeme konusunda önemli kazanımlar getirecektir. Uzaydaki mikro yerçekiminin insan sağlığı üzerindeki etkileri araştırıldı” diyen Bakan Kacır, bitkiler, algler, propolisle uzay destek sistemlerinde araştırmalar gerçekleştirildiğini anlattı. Her bir projenin kıymetli neticeler doğuracağına inandığını dile getiren Bakan Kacır, 13 bilimsel deney için değil, ülkemizde bilim ve bilim insanlarına verilen değer ve sunulan imkanı göstermek açısından bu misyonun çok değerli olduğunu söyledi. Türkiye'nin bilimsel araştırmaları gerçekleştirme çaba ve kapasitesi misyon vesilesiyle takip edildiğini anlatan Bakan Kacır, “Astronotumuz uzay istasyonundan Türkiye'ye 7 görüntülü video ve 2 telsiz bağlantısı gerçekleştirerek bizleri kapsamlı bir şekilde bilgilendirdi” ifadelerini kullandı.

Ankara'da Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulacak

Türk gençlerine ve Türk çocuklarına sunduğu mesaj ve özgüvenin olduğunu kaydeden Bakan Kacır, evlerde, okullarda, iş yerlerinde uzay bilim misyonunun konuşulduğunu ifade etti. Bu misyonun bu yönüyle bilim toplumu olma istikametinde yeni bir başlangıç olduğunu söyleyen Bakan Kacır, bilim misyonunun ardından Milli Uzay Programı'ndaki çalışmalara devam edeceklerini belirtti. Deney çıktılarını dikkatle değerlendireceklerini ve gerekli desteği sunacaklarını anlatan Bakan Kacır, insanlı uzay görevlerinde kullanılan uzay istasyonlarını geliştirme süreçlerine yönelik Ar-Ge planları oluşturacaklarını vurguladı. Ankara'da Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulacağını aktaran Bakan Kacır, uzaya bağımsız erişim programını sürdüreceklerini dile getirdi. Fırlatma roketleri geliştirmeye devam edip 2030'a kadar uzay limanı kuracaklarının müjdesini veren Bakan Kacır, “İnsansız sistemlerle gerçekleştireceğimiz bu program zorlu uzay koşullarında kullanma ve ticarileştirme olanağı sunacak. Uzay gözlemlerini destekleyeceğiz. İlk milli haberleşme uydumuzu TÜRKSAT 6A'yı uzaya göndereceğiz. Türkiye’mizin uzay araştırmalarında geri kalması asla düşünülemez” şeklinde konuştu.

Alper Gezeravcı: TUA ve TÜBİTAK'ın değerli çalışanlarına minnettarım

“Adımımızı attığımız ilk andan itibaren gülümseyen yüzlerle karşılaştığım için son derece mutluyum” diyerek konuşmasına başlayan Gezeravcı, maneviyatı yüksek olan bir ülkenin samimi vatandaşlarıyla bir araya gelmenin bu yolculuğun en güzel sonlanan kısmı olduğunu söyledi. Gökyüzündeki gözümüzle görebildiğimiz sınırları bertaraf eden hedeflere erişebilmiş olmanın mutluluğuyla ülkeye döndüğünü söyleyen Gezeravcı, “Ülkemin bugüne kadar bana sağlamış olduğu eğitim ve kabiliyetlerle ülkeme borçlu olduğum tüm imkanları seferber ederek görevin hazırlık sürecinde ortaya koymuş olduğu güçlü iradeyle sayın Cumhurbaşkanımız, görevin icrasında hiçbir aksaklığa izin vermeyen bakanlığımız, TUA ve TÜBİTAK'ın değerli çalışanlarına minnettarım” dedi.

Bu başarı bireysel değil, her hanedeki çocuğun başarısıdır

Kutlu yolculukta bayrak değişimini gerçekleştirmiş olduklarını kaydeden Gezeravcı, bunun sadece başlangıçtı olduğunu ve bir yere varış olmadığını vurguladı. “Ülkemin bugüne kadar atmış olduğu adamın geleceğe yönelik hedeflerin güçlü duruşu noktasında Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşı olarak basın yayın kanallarında ülkemize ilişkin gurur verici ifadelerden almış olduğum ilk izlenimlerle müthiş şekilde gururlanmış olarak ülkeme döndüm. Dünyanın bugüne kadar paylaşmış olduğu uzaydaki yerimizi bu ekosistemde fayda sağlayacak” diyen Gezeravcı, pay alacak şekilde adımların atılacağını kısa sürede göreceklerini ifade etti. Bugüne kadar eksik olan tek şeyin damarlarımızdaki asil kanın potansiyelinin farkında olamayışımız olduğunu savunan Gezeravcı, “Koşar adımlarla ileriye gitmeye devam edeceğiz. Bu başarı bireysel değil, her hanedeki çocuğun başarısıdır. Bilim insanlarımızın hazırlık süreci ve büyük projenin gerçekleştirmesine şahitlik ediyoruz. Bu projenin devam eden adımlarının parlayan yıldızısınız. Birer izlenime sahip oldunuz. Bilim insanlarının verdiği deneylerin hazırlık süreçlerine sizler imza atacaksınız” ifadelerini kullandı.

Dünya büyük bir nimet

“Aslında benim odaklandığım husus icra edilen 20 günlük süredeki görevler değildi. Tarihimizde bu alanda görev yapmamış olmamıza rağmen bu derece mükemmel bir ahenk içinde harika hazırlık süreci geçirdik” diyen Gezeravcı, bunun bütününü düşündüklerinde ülkenin nasıl bir potansiyeli olduğunu bizzat içinde bulunarak buraya getirme imkanına sahip olmaktan müthiş derecede mutluluk duyduğunu söyledi. 10 hedeften birinin bu olduğunu aktaran Gezeravcı, devletin bu noktada enjekte ettiği öz güveni damarlarında hissettiğini vurguladı. Dünya’nın büyük bir nimet olduğuna dikkat çeken Gezeravcı, nimetlere şükredilmesi gerektiğini idrak ettiğini anlattı. “Gözümüzün görebildiği gökyüzüne kafamızı kaldırdığımızda gök kubbeye bakarak aşinaydık. Askeri havacılıkta hedef büyülenmesi tabiri var. Bakıp da büyülenmediğiniz bir an yok. Yolculuk esnasında gidiş ve dönüşte kafamda beklenti yaratmamıştım” diyen Gezeravcı, aklında şöyle böyle olacağım diye beklentisinin olmadığını vurguladı. 12. dakikada koltuğundan çözüldüğü andan itibaren yer çekimsiz ortamın 4 boyutta verdiği hareket imkanını ilk dakikadan itibaren tecrübe etme imkanı bulduğunu söyleyen Gezeravcı, “Allah'ın yarattığı her bünye farklı karakteristiğe sahip. Adaptasyonda hiçbir sıkıntı yaşamadım. Kapsülün içi kısıtlı bir alan ve oradan daha büyük hacme giriş yapınca adaptasyonla ilgili sıkıntı yaşayabileceğimiz süreçten bahsedilmişti. Orada da sıkıntı yaşamadım ve ilk saatten itibaren deney çalışmalarının kurulumuna başladım. Ayağımı yere bastığım andan itibaren hiçbir sıkıntı yaşamadım. Bireysel bir şeyden ziyade, dünyanın en zorlu jeopolitik lokasyonunda dünyada var olabilmiş milletin bana verdiği özgüveni hissediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Maneviyatı yüksek bir ülkeyiz

Bugünlere devletin verdiği eğitim ve imkanlarla geldiğini ve devletim ne emrederse onu yerine getirmeye hazır olduğunu söyleyen Gezeravcı, Karan'a hediye getirdiğini ve mutlu olduğunu belirtti. “Gecikmeden üzülmüş. Maneviyatı yüksek bir ülkeyiz. Ailemizle kardeşlerimle bir araya gelmek benim için müthiş bir mutluluktu” diyen Gezeravcı, bugüne kadar hayallerinin sınırlarını limitlemek zorunda kaldığı suni limitlerin tamamını bertaraf eden ülkemizin güçlü iradesini bünyelerinde hissedeceğini vurguladı. Gezeravcı, “Bu ülkenin maneviyatı yüksek insanlarıyla buluşmak için zamanın gelmesini dört gözle bekledim. Emanet edilen görevleri çok güzel sonuçlarıyla birlikte sabırsızlıkla bekledim” diye konuştu.

Uzay aracı başarıyla fırlatılmıştı

Gezeravcı'nın da yer aldığı Ax-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülü, ABD yerel saatiyle 18 Ocak 16.49'da (TSİ 19 Ocak 00.49) NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden başarıyla fırlatılmış ve yaklaşık 36 saat süren yolculuğun ardından Ax-3 mürettebatı, 20 Ocak'ta Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşmıştı.

Yorumlar (0)