Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni Alper Gezeravcı görevi

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Yönetim Kurulu üyeliğine atandı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 13.02.2024, 10:43 14.02.2024, 16:18 Buse Önder
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni Alper Gezeravcı görevi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararlarına göre, Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliklerine atamalar gerçekleştirildi.

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine atanırken, diğer atanan isimler ise, Alper Guzel, Mustafa Arif Karabeyoglu, Elvan Kuzucu Hıdır, Mustafa Mehmet Nefes ve İsmail Doğan oldu.

Öte yandan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürü Afşin Burak Bostancı, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 4'üncü maddesi gereği görevinden alındı.

Alper Gezeravcı kimdir?

2 Aralık 1979 tarihinde Mersin'de doğan Alper Gezeravcı, Türkiye'nin ilk uzay yolcusu olma unvanına sahiptir. Elektronik mühendisi olarak Hava Harp Okulu'ndan mezun olan Gezeravcı, ardından ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü'nde harekat araştırması bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı.

F-16 pilotu olarak görev yapan Gezeravcı, Hava Kuvvetleri'nde 21 yıl boyunca önemli görevlerde bulunarak birçok başarıya imza attı. Türkiye'nin uzay alanındaki ilk temsilcisi olarak dikkat çeken Gezeravcı, uzun yıllar süren kariyerinde hava kuvvetleri alanındaki deneyimleriyle de biliniyor.

Yorumlar (0)