Zeytinyağının litresini 100 bin liradan satacaklar!

Muğla'nın Milas ilçesinde "Ata" isimli verilen ağacın meyvelerinden çıkarılan zeytinyağı, litresi 100 bin liradan satılacak. 

YAŞAM 19.10.2019, 13:01
Zeytinyağının litresini 100 bin liradan satacaklar!

Muğla'nın Milas ilçesinde yaklaşık 3 bin senelik olduğu ifade edilen anıt ağaçtan elde edilen zeytinyağının litresi, 100 bin liradan açık artırmaya sunulacak.

2-3 Kasım'da düzenlenecek "6. Milas Zeytin Hasat Şenliği" etkinlikleri dâhilinde Kazıklı Mahallesi'nde bulunan anıt zeytin ağacının meyveleri, protokol üyelerinin de katılımıyla toplandı.

Yöresel kıyafetli kadınların renkli görüntüler sergilediği hasat etkinliğinde toplanan zeytinler, kasalara konuldu ve fabrikaya sıkım için gönderildi.

Bilimsel araştırmalarda 3 bin 200 yıllık olduğu ifade edilen ağacın meyvelerinden elde edilen zeytinyağının litresi, öğrencilerin eğitimi için 100 bin liradan açık artırmaya sunulacak.

"Yağın polifenol değeri çok yüksek"

Milas Kaymakamı Eren Arslan, basın mensuplarına, "Ata" ismi verilen ağacın halen ayakta olduğunu belirtti.

Ata ağacın bulunduğu zeytinlik arazinin sahibi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Aktürk, söz konusu ağacın yağının polifenol değerlerinin oldukça yüksek olduğunu aktardı.

"6 litre yağ elde edildi"

Geçen sene söz konusu ağaçtan 35 kilogram zeytin toplandığını ve 3 litre yağ elde edildiğini kaydeden Aktürk, şu ifadeleri kullandı:

"Geçen yıl yarım litresi 30 bin liradan satıldı. Bu yıl 90 kilogram zeytin oldu ve 6 litre yağ elde edildi. Şenlikte litresini 100 bin liradan açık artırmaya sunacağız. Şu an teklif verenler var, 100 bin liranın da üzerine çıkacaktır. Anıt zeytin ağaçlarını turizme kazandırmak için çalışma yapıyoruz. Ata ağacın yaşını bilimsel çalışmalarda 3 bin ile 3 bin 200 olarak belirledik. Bilimsel makalesi yazıldı, Amerika'da bir dergide basılmak üzere yayıma gönderildi. Girit adasında bu boyutta 3 bin 3 bin 500 yaşlarında olduğu söylenen bir ağaç her sene 40-50 bin ziyaretçi kabul ediyor. Milas yöresinde 120 civarında anıt zeytin ağacı var. Turizm için önemli. Ata ağaçtan elde edilecek gelirin tamamını, okulların ihtiyaçlarının karşılanması ve çocukların eğitimi için bağışlanacak."

Butik Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği Başkanı Atilla Totoş, Türkiye'nin gurme ürün kalitesi bakımından İtalya'nın tahtını salladığını söyledi. 

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu