“Zehirli” tespitine inanmayan Rizeliler, Andon suyunu kana kana içti

Rize’de uzun yıllardır şifalı sanılarak içilen Andon suyu, yapılan araştırmalar sonucu zehirli çıktı. Ekipler tarafından suyun içilmemesi yönünde uyarı levhaları asılırken, Rizeliler ise bu duruma tepki göstererek suyu içebilmek için kuyruğa girdi. 

YAŞAM 19.08.2022, 12:09 Murathan Yıldırım
“Zehirli” tespitine inanmayan Rizeliler, Andon suyunu kana kana içti

Rize’de şifalı sanılarak uzun senelerdir tüketilen Andon suyunu incelemeye alan ekipler, herkesi şaşırtan bir durum tespit etti. Yapılan araştırmada şifalı sanılan suyun zehirli olduğu ve kesinlikle içilmemesi gerektiği ortaya çıktı. Bu durum üzerine bölgeye suyun içilmemesi yönünde uyarı levhaları asılırken, Rizeliler ise bu tespite inanmadı. Suyun şifalı olduğunu dile getiren bölge halkı, çeşme önünde kuyruğa girerek Andon suyunu kana kana içti. Öte yandan bölgeye asılan levhaların da kimliği belirsiz kişilerce sökülerek kaldırıldığı ortaya çıktı. 

“Bu söylentiler çok büyük tepkilere yol açtı”

Bölge halkının 150 senedir buradan su içtiğini ve hiçbir zararını görmediğini savunan işletmeci Şemsettin Manavracı, “Andon suyunun egzamaya, kuma ve böbrek taşlarına iyi geldiği raporlarda yazılmıştır. Kadın hastalıklarının birçoğuna iyi gelen bir sudur. Ben 40 senedir burada işletmeciyim. Burada su içiyoruz, hiçbir zararını görmedik. Bugüne kadar böyle bir durumla da hiç karşılaşmamıştık. Neden böyle bir konu ortaya atıldı, anlamadık. Söylentilere çok üzüldük. Buraya saatlerce yoldan gelen insanlar var. Bu söylentiler çok büyük tepkilere yol açtı. Tabela asmışlardı, birileri gelip o tabelayı sökmüş. Biz kimin aldığını bilmiyoruz” şeklinde konuştu. 

“Başka bir ilde tahlil yapılmasını istiyoruz”

Geçmişte yaşanan bir olayı da aktaran Manavracı, “Bundan yaklaşık 5-10 sene önceydi. Bize zorla baskı yaparak, burayı elimizden almaya kalktılar. Biz o baskıya boyun eğmedik. Bu kez de böyle bir durumla karşılaştık. Biz suyumuzda arsenik olduğuna falan inanmıyoruz. Bu durumu da kabul etmiyoruz. Madem arsenik vardı, 150 yıldır bu insanlar neredeydi? Şimdi mi açıklama gereği duydular? 150 senedir buradan su içiliyor. Kimse buradan su içtiği için ölmedi. Bu söylentilerin hiçbirine itibar etmiyoruz. Bu suyun kimseye en ufak bir zararı olmamıştır. Çok büyük bir oyun dönüyor. Biz buna inanıyoruz. İnşallah gerçekler en kısa sürede ortaya çıkar ve hepimiz rahatlarız. Bu tahlilin gerçek olduğunu kimse düşünmüyor. Başka bir ilde tahlil yapılmasını istiyoruz” dedi. 

“Rant için suyumuza müdahale edildiğini düşünüyoruz”

Suyun yarım asır önce tahlil edildiğini ve temiz çıktığını belirten Hüseyin Yıldırım ise yaptığı açıklamada, “Andon suyu 1972 senesinde tahlilden geçmiştir. Bu tahlil sonucunda da temiz olduğu ortaya çıkmıştır. Bugün suyun arsenikli olduğunu söylüyorlar. Biz bunu asla kabul etmiyoruz. Bizim doğal sularımıza, derelerimize el sürülmesini asla kabul edemeyiz. Bu tarz sodalı su olarak adlandırılan doğal sulardan bu bölgede çok var. Bu sular her zaman şifa kaynağı olarak bilinmiştir. Yaşlılarımıza şifa getirmiştir. Büyüklerimiz senelerce bu sudan içti. Hiçbirisi de en ufak bir zarar görmedi. Rant için suyumuza müdahale edildiğini düşünüyoruz. Buralarda yerleşim yeri yoktur. Buna bir katkı için mücadele edildiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu. 

“Bölgemizin böylesine önemli bir zenginliğini kaybetmeyelim”

Andon suyuna müdahale edilmesine izin vermeyeceklerini belirten Yıldırım, “Bu doğal suyumuz, bölgenin bir simgesidir. Bir yerden daha tahlil alınıp değerlendirilmesini istiyoruz. Biz senelerce bu sudan içtik. Ailelerimiz bu sudan içiyor. Hiçbir zararını görmedik. Bugüne kadar da bu sudan zehirlenen ya da zarar gören tek bir kişi olmamıştır. Bölgemizin böylesine önemli bir zenginliğini kaybetmeyelim. Bizim halkımızın bu suyu içmekten son derece mutlu. Kimsenin en ufak bir şikâyeti yok” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
27
açık