Yüzde 100 kusurlu şoför serbest bırakıldı!

İzmir'in Bornova ilçesindeki Ege Üniversitesi kampüsünde, yolun karşısına geçmek isteyen Sezen Zambak'ı traktörle ezerek ölümüne sebep olan sürücü Vehbi B.'nin kaza tespit tutanağında "tam ve asli kusurlu" bulunmasına rağmen serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

YAŞAM 30.10.2019, 10:41 30.10.2019, 11:28
Yüzde 100 kusurlu şoför serbest bırakıldı!

Kaza, 16 Eylül günü İzmir'in Bornova ilçesindeki Ege Üniversitesi kampüsünde meydana geldi. Üniversitenin Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü'nü bu sene birincilikle bitiren Sezen Zambak'a (23) kampüs içindeki yoldan karşıya geçmek isterken, çiçekleri sulayan Vehbi B. denetimindeki traktör çarptı. Üniversite bünyesindeki projelerde yer alan Zambak, traktörün altında kalırken, olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Sağlık görevlileri, Zambak'ın olay yerinde hayatını kaybettiğini tespit etti. Kazadan sonra gözaltına alınan traktör sürücüsü Vehbi B. (46), ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

Yüzde 100 kusurlu bulundu

Sezen Zambak'ın hayatını kaybettiği kazanın görüntülerini izleyen ve kazanın yaşandığı yerde inceleme yapan ekipler, kaza tespit tutanağı hazırladı. Tutanakta traktör sürücüsü, "sağa ve sola dönüşlerde, kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara ilk geçiş hakkını vermek" maddesini ihlal etmesi nedeniyle asli ve tam kusurlu bulundu. Emniyetteki ifadesinde "Yayayı görmedim" diyen Vehbi B.'nin ölümüne yol açtığı Zambak'ın ise kusurunun bulunmadığı ifade edildi.

Kuralla uygun şekilde karşıya geçen Zambak'a 11 metre 70 santimetrelik yolu tamamlamasına 1 metre 50 santimetre yani 2 adım kala traktörün çarptığı, yolu tamamladığı için de kusursuz olduğu kaydedildi. 

İddianame hazırlandı 

Kazanın ardından yüzde 100 kusurlu olmasına rağmen serbest bırakılan Vehbi B. hakkında iddianame hazırlandı. Söz konusu iddianameye göre, tutuksuz sanık Vehbi B. "taksirle ölüme neden olma" suçundan yargılanacak. İddianamede kaza tespit tutanağına göre sanığın cezalandırılması talep edildi. 

Zambak Ailesi'nin avukatı Turan Aras, kazanın niteliği ve sonuçları göz önünde bulundurulduğunda sanığın 'bilinçli taksirle ölüme neden olma' suçundan yargılanması gerektiğini ifade etti. 

"Yargıdan emsal bir karar bekliyoruz"

Sürücünün sorumsuzca hareket ettiğini iddia eden Aras, şunları kaydetti:

"Traktörü kullanan kişinin sorumsuz, kasta yakın bir taksirle, önüne bakmadan araç kullanması, yanına da tehlikeli boyutlarda, iki kişiyi alarak onlarla sohbet etmesi sonucu kaza gerçekleşmiştir. Daha sonra savcı, olayı değerlendirdiğinde sanığın tutuklanması talebiyle mahkemeye göndermiştir. Yüzde 100 kusurlu olan bir kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılması olağan bir durum değildir. Savcı, bu karara itiraz etmesine rağmen, mahkeme bu kişiyi ısrarla tutuklamamıştır. Hukuken, yüzde 100 kusurlu olan bir suçlunun elini kolunu sallayarak dolaşması, bir baş sağlığı dileğinde bile bulunmaması aileyi son derece üzmüştür. Sezen'in ölümünden dolayı annesi, babası ve kardeşi büyük travma geçirmiştir. Bize göre bilinçli taksirin bütün koşulları vardır. Kasta yakın bir ihmal söz konusu. Kamu vicdanı adına tutuklanması gerekirken, serbest kalması üzücüdür. İnanıyoruz ki adalet bu gerçeği ortaya çıkaracaktır. İddianamede 'taksirle ölüme neden olma'dan dava açıldı ama bize göre bu eksiktir. Bilinçli taksirin tüm koşullarının oluştuğunu düşünüyoruz. Sürücü 'Görmedim' diyor. Görmemesi normaldir. Çünkü önüne bakmayan, yanındakilerle sohbet ederek sorumsuzca yoluna devam eden sürücü Sezen'i görmeyip ölümüne neden olmuştur. Trafikteki bu terörün son bulması adına biz yargıdan emsal bir karar bekliyoruz."
 

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu