Yüksekova’da karlar eridi, koyunlar meralara kavuştu 

Hakkari Yüksekova’da karlar eriyince koyunlar meralara çıkmaya başladı. Zorlu kış aylarından sonra küçükbaş hayvanların temiz havaya çıkma sevinci herkesin yüzünü güldürdü. 

YAŞAM 06.04.2021, 09:51 06.04.2021, 11:58 Başak Çetin
Yüksekova’da karlar eridi, koyunlar meralara kavuştu 

Hakkari Yüksekova’da zorlu geçen kış ayları nihayet bitti. İlkbaharın müjdecisi çiçekler açtı ve karlar eridi. Meraların yeşil örtüsünü göstermesini fırsat bilen küçükbaş hayvan yetiştiricileri de koyunları meralara çıkardı.Ağıl ve ahırlarda aylar boyunca saman ve kuru ot ile beslenen küçükbaş hayvanlar, havaların ısınmasıyla birlikte taze ot yemeye başladı. Hayvanların beslenirken ve meralarda gönüllerince gezerken yaşadığı mutluluklar görülmeye değer manzaralar ortaya çıkardı.Yem maliyeti azaldı

Hayvanların meralara çıkmasıyla üreticiler ve yetiştiriciler de yem maliyetinden kurtulmuş oldu.Çoban Sabahattin Diri, “Bu sene İlkbahar mevsimi bu bölgeye biraz erken geldi. Biz de koyunları ahırdan çıkarttık ve meralara getirdik. Bu bölgede genelde daha geç başlardı mevsim, nereden baksanız bir ay vardı. Şükür ki karlar eridi de hayvanlarımızı otlatmaya çıkardık.” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
8
açık