Yozgat'ta sel! Ekili alanlar hasara uğradı

Yozgat'ta 15 dakika ceviz büyüklüğünde olmak üzere yaklaşık bir saat dolu yağdı. Yerleşim yerleri ve ekili alanlar büyük hasara uğradı.

YAŞAM 17.06.2019, 08:58 17.06.2019, 11:31 Banu Fırıncılar
Yozgat'ta sel! Ekili alanlar hasara uğradı

Yozgat merkeze bağlı Lök, Topçu ve Gökçekışla köyünde dolu ve sağanak, ekili alanlarda ve yerleşim yerlerinde hasara neden oldu.

Yozgat- Boğazlıyan kara yolu, selin getirdiği kütükler ve devrilen ağaçlar nedeniyle kısa süre ulaşıma kapandı. Sürücüler, yollardaki kütükleri kendi imkanlarıyla temizledi. 

Lök köyünde sel nedeniyle 5 evin avlu duvarı, 2 ahır ve 1 tandır evi yıkılırken, 3 köprü de kullanılamaz hale geldi. 

Ekili alanlarda büyük hasar meydana geldi

Lök köyü Muhtarı Hasan Önal, gazetecilere yaptığı açıklamada, 15 dakika ceviz büyüklüğünde olmak üzere yaklaşık bir saat dolu yağdığını ifade etti. Önal, ekili alanlarda büyük hasar meydana geldiğini söyleyerek yetkililerden yardım istedi. 

Köy halkından Hamza Kayhan, yaklaşık 15 bin dekar buğday ile arpa, 15 bin dekar da nohut ve mercimeğin doludan zarar gördüğünü, hasat yapılamayacağını kaydetti. 

Sefa Kaya da ekili alanların tamamının zarar gördüğünü, zararın gündüz daha iyi tespit edilebileceğini bildirdi. Kaya, "Çok şiddetli bir şekilde dolu yağdı. Dışarı çıkamadık. Bütün ekili alanlarımızı yok etti. Meyveleri parçaladı, hiçbir şeyimiz kalmadı." dedi. 

AFAD ve Jandarma ekipleri, Lök köyüne gelerek incelemelerde bulundu. 

Yorumlar (0)
açık