Yılın en yıkıcı doğal afetleri belli oldu: 100 milyar dolarlık hasar

2022 yılında iklim değişikliğinin de beraberinde getirdiği doğal afetler yıkıcı etkileriyle birçok yönden insanları etkiledi. Doğal afetlerin neden olduğu maddi hasar raporu açıklandı.

YAŞAM 27.12.2022, 16:04 28.12.2022, 09:02 Merve Yüksel
Yılın en yıkıcı doğal afetleri belli oldu: 100 milyar dolarlık hasar

İrlanda ve İngiltere'de bulunan bir yardım ajansı, 2022 senesinde iklim değişikliğine bağlı olarak görülen en yıkıcı doğal afetleri açıkladı. Eylül ayında Küba ve ABD’nin Florida eyaleti etkisini hissettiren Ian Kasırgası’nın 40 bin insanı yerinden ettiği ve 100 milyar dolar maddi zarara neden olduğu açıklandı.

Kitlesel göçlere neden oldu

Avrupa’da yaz dönemlerinde etkisini hissettiren kuraklığın toplamda 20 milyar dolarlık zarar verdiği ifade edilerek, Pakistan’da yaşanan sel felaketinde 30 milyar dolar zarar ve 7 milyon kişinin yerinden olduğu belirtildi.

Raporda, “Yaşanan doğal afetlerin hepsi iklim eylemine karşı duyulan ihtiyacı nitelendiriyor.” denildi.

Kuraklık milyonlarca kişiyi etkiledi

Doğu Afrika’da meydana gelen kuraklığın toplam 36 milyon insanı etkilediğini ifade eden kurum yetkilisi, “İklim değişikliği sebebiyle yaşanan olaylar kitlesel yer değişikliği, can kayıpları, kuraklık ve gıda güvensizliği gibi büyük sorunlara sebep oldu. Doğu Afrika'da yaşanan kuraklık 36 milyon kadar kişiyi etkiledi. İnsanlar kıtlığın eşiğine geldi. Doğu Afrika'da yaşayan insanlar kuraklık ile mücadele verirken, Nijer, Mali, Kamerun, Nijerya ve Batı Afrika’da 600'den çok kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan sel olayında 1 milyon 300 bin kişi de yerinden edildi.” denildi.

Yorumlar (0)