Yerim seni Koviş!

Muğla'da bir pastane işletmecisi, çocuklara Covid-19 önlemlerini anlatmanın "tatlı yolunu" buldu.

YAŞAM 28.05.2020, 15:56
Yerim seni Koviş!

Muğla ilinin Bodrum ilçesinde, çocukları Covid-19 (yeni tip koronavirüs) önlemleri çerçevesinde "evde kalmaya" ve "maske takmaya" özendirmek, koronavirüse karşı da korkularından kurtarabilmek amacıyla hazırlanan "Koviş" yaş pastaları büyük ilgi görüyor.

Bodrum'daki bir pastane işletmecisi, çocuklara Covid-19'u daha eğlenceli anlatabilmek için çalışma yapma kararı aldı.

Çocukların en çok neleri sevdiğini düşünen işletmeci, "Evde kal" yazılı ağzında maske bulunan virüs şeklinde sevimli Koviş pastalar üreterek kısa sürede sadece küçüklerin değil, büyüklerin de ilgisini çekti.

Pastaneye gelenler, koronavirüs şeklindeki pastayı görünce tebessüm ediyor.

Koviş pastası işe yaradı

Gıda mühendisi ve iş yerinin müdürü Gökhan Örtmen, Anadolu Ajansı muhabirine, çocuklara yeni tip koronavirüsün (Covid-19) ne olduğunu ve maske takmanın önemini anlatmak için "tatlı bir yöntem" seçtiklerini ifade etti.

Pasta ustalarıyla bir çalışma yaptıklarını, ortaya koronavirüs şeklindeki pastanın çıktığını aktaran Gökhan Örtmen, "Çocuklar mutlu oldu, neşelendi ve korkuları azaldı. Pastayı gördüklerinde genelde bir tebessüm oluşuyor. Amacımıza ulaştığımızı düşünüyoruz. " ifadelerini kullandı.

Ailelerden olumlu dönüşler aldıklarını belirten Gökhan Örtmen, çalışmadan sonra birçok ailenin çocuğuna daha kolay maske taktırabildiğini anlattı.

Çocukların görsel uyarılardan etkilendiğini hatırlatan Gökhan Örtmen, şöyle konuştu:

"Amacımız, çocukların maske takmalarını kolaylaştırmak ve korkuyu azaltmaktı. Onlarda ileride bir travma olmamasını sağlamak istedik. Bu şekilde hem bu hastalığın tedavisi olduğunu hem de evde kalarak bunun önlenebileceği gösterdik."

"Evde kalıyorum, maske takıyorum"

Anne ve babasıyla pastaneye gelen çocuklardan 8 yaşındaki Ecrin Elmas da pastadaki maskenin çok güzel olduğunu ve çok beğendiğini söyledi.

Pastayı çok beğendiğini belirten Ecrin Elmas, "Pastanın üzerinde, 'Evde kalalım koronavirüsü kapmayalım' diye 'Evde kal' yazıyor. Onun için evde kalıyorum ve maske takıyorum." diye konuştu.

Ebeveynlerden Burçin Güner ise pastayı anlamlı bulduğunu kaydederek, pastanın çocuklara maske taktırmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu