Yaz mevsimi sonunda geliyor: Hava açık ve yer yer yağmurlu 

Yaz mevsiminin iyiden iyiye hissedilmeye başladığı günlere giriş yapıyoruz. Havalar ısınmaya ve gökyüzü açılmaya başlıyor İlkbahar yağmurları her ne kadar devam etse de Meteoroloji’den alınan bilgiye göre bugün ülkenin güney kesimlerinde kavurucu hava hakim olacak. 

YAŞAM 26.06.2021, 08:58 Başak Çetin
Yaz mevsimi sonunda geliyor: Hava açık ve yer yer yağmurlu 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan hava tahmin raporuna göre bugün ülkenin kuzey kesimi sağanak yağış ve gök gürültüsüne maruz kalırken güney kesiminde kavurucu yaz sıcakları hakim olacak.  

Marmara Bölgesi 

Marmara Bölgesi tamamıyla yağışa ve gök gürültüsüne teslim olacak. Tarlalardaki ürünler zarar görebilir ve alçakta bulunan evler ile iş yerlerini su basabilir. Dışarıya çıkarken dikkatli olmakta fayda var. Öte yandan günün yarısında yağışlar yerini güneşe bırakabilir. Ne kadar yağışlı olursa olsun bölgedeki hava sıcaklığı 28-31 derece arasında seyredecek. Rüzgar beklenmiyor. 

Karadeniz Bölgesi 

Karadeniz Bölgesi hem sıcak hem de fazlasıyla yağışlı yerlerden. 25-31 derece arasında değişen sıcaklıklar ve güneş ışınlarının yanı sıra bol bol yağış ve gök gürültüsü de bekleniyor. Rüzgar ise yok denecek kadar az. Doğu Anadolu Bölgesi 

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yağışlar çoğunlukla kuzey kesimlerde toplanmış durumda. Kalan kesimlerinde ise 37 dereceye varan sıcaklıklar etkili olacak. Kuzey kesimlerde yaşayanların şemsiyesiz dışarı çıkmaması, diğer kesimlerde yaşayanların da bol bol sıvı tüketimi yapmaya ve güneşte fazla durmamaya dikkat etmesi gerekiyor. 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi 

Güneydoğu Anadolu, kavurucu sıcaklara teslim olan bölgelerden yalnızca biri. Özellikle bölgenin güneyine doğru giderken termometreler uyarı veriyor. Tansiyon hastalarının dışarda çok bulunmaması yerinde olacaktır. Bölgedeki sıcaklıklar 28 ile 39 derece arasında değişiyor. Akdeniz Bölgesi 

Akdeniz Bölgesi hem gündüzleri hem de geceleri sıcak havanın etkili olmaya başladığı bölgeler arasında yer alıyor. Adana başta olmak üzere bölgedeki pek çok il, 34 derece sıcaklığın üzerinde bulunuyor. En düşük sıcaklık ise 27 derece olarak göze çarpıyor. Fakat hava bulutsuz olduğu için sıcaklıkların daha yüksek hissedilmesi muhtemel. Dışarı çıkarken dikkatli olmakta ve sık sık sıvı tüketimi yapmakta fayda var.  

Ege Bölgesi 

Ege Bölgesi’nde termometreler yüksek sıcaklık uyarısı veriyor. Bölgedeki en yüksek derecenin 40 olduğu göze çarparken en düşük derece ise 28. Havanın bulutsuz olması, sıcaklıkların daha yüksek şekilde hissedilmesine vesile olacak. 

İç Anadolu Bölgesi 

İç Anadolu Bölgesi, ülkenin özeti durumunda. Bölgenin kuzeyinde yağışlı, fırtınalı ve gök gürültülü hava hakimken güneyinde ise bulutsuz ve sıcak hava görülecek. Bölgedeki sıcaklıklar 27 ile 31 derece arasında seyredecek. 

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu