Yaşlı çiftin evine girdi... Koruma altına alındı

Afyonkarahisar'da ikamet eden yaşlı çiftin konutuna giren cüce yarasa, tedavisi yapılmak üzere korumaya alındı.

YAŞAM 02.04.2022, 20:18 03.04.2022, 11:22 Koray
Yaşlı çiftin evine girdi... Koruma altına alındı

DKMP (Doğa Koruma ve Milli Parklar) 5'inci Bölge Müdürlüğü personelleri, ilde yaşlı çiftin evine giren yarasayı AKÜREM'e (Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Yaşamını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi) teslim etti.

"Kan emen türler Türkiye'de yok"

AKÜREM'den Prof. Dr. Emine Hesna Kandır, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şu ana kadar gerçekleştirilen çalışmalarda ülkemizde 36 yarasa türünün kayda alındığını dile getirdi.

Vampir türlerin Türkiye'de bulunmadığını kaydeden Kandır, "Bitkiler arasındaki tozlaşmada, tohumların çevreye yayılmasında ve böcek popülasyonlarının stabil olmasında önemli bir rol oynuyorlar. Gece saatlerinde aktif olan bu canlılar kış uykusuna da yatıyorlar." diye konuştu. 

Eve yarasa girdiğinde ne yapılır?

Yarasalara mevsim şartları sebebiyle daha sık rastlanabileceğini söyleyen Kandır, şu sözleri sarf etti:

"Evde bulunan kedilerin dikkatini çekmesiyle birlikte yarasayı fark eden yaşlı çift, DKMP personellerine ulaşıp hayvanı teslim ederek duyarlı bir davranış ortaya koymuştur. Sizlerin başına böyle bir şey gelirse panik yapmayın. Onlar bizden korkuyorlar, asla zarar veremezler. Evinize girerse sakin olun, pencereleri açın, lambaları ve ses yayan cihazlarını kapatın, çıkmasını bekleyin. Destek gerekirse 112'yi arayın, onlar DKMP ile irtibata geçecektir."

Yorumlar (0)
20
az bulutlu