Valilikten sınır kavgasına son nokta!

Malatya ile Adıyaman arasında yer alan ve yıllardır ortak kullanılan yayla, Malatyalı ailelerin yaylanın kendilerine ait olduğunu iddia ederek yol açmak istemesi üzerine sınır kavgasına yol açtı. Valilik, sınır kavgalarına son noktayı koydu.

YAŞAM 29.10.2019, 14:19
Valilikten sınır kavgasına son nokta!

Malatya ile Adıyaman arasında yer alan ve yıllardır ortak kullanılan yayla, Malatyalı ailelerin yaylanın kendilerine ait olduğunu iddia ederek yol açmak istemesiyle sınır kavgasına yol açtı. Yeşilyurt ilçesinin Kozluk Mahallesi'nde yer alan yaylada, Malatyalılar tarafından yol çalışması başlatıldı.  

5 kişi yaralandı

Çalışmalar sırasında yaklaşık 100 kişilik Adıyamanlı grup, bölgenin kendi illeri sınırında kaldığını savunup yol yapımının durdurulmasını talep etti. Adıyaman'dan gelen kalabalık, yol çalışmalarını gerçekleştiren kişilere saldırdı. 

Sınır nedeniyle çıkan kavga sonucu 5 kişi yaralandı. Daha sonra Kozluk Mahallesi'nin sakinleri, saldırganlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Yaylaya yol talebinde bulunuldu

Yaşananların ardından Malatyalılar, eylem düzenleyerek yetkililerden talep etti. Sınırın Malatya tarafında yer alan mahalle sakinleri Yeşilyurt Belediyesi'nden yardım isteyerek yaylaya yol talebinde bulundu.

Malatyalılar, Yeşilyurt ilçesi ile Adıyaman'ın Çelikhan ilçesi sınırında yer alan yaylanın İsmet İnönü döneminde kendilerine verildiğini ifade etti. Yetkiler tarafından sınır belirlendi ve bölgeye çok sayıda jandarma sevk edilerek güvenlik önlemleri alındı. 

Valilikten açıklama geldi 

Malatya Valiliği tarafından konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Bölgenin, Malatya sınırlarında bulunduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"18 Ekim 2019 Tarihinde ilimiz Yeşilyurt ilçesi Kozluk Mahallesi'nde Yeşilyurt Belediye ekiplerinin yol açma çalışmaları sırasında Kozluk Mahallesi sakinleri ile Adıyaman ili, Çelikhan İlçesi Çampınar köyü sakinleri arasında yayla kullanımı anlaşmazlığı nedeniyle tartışma çıkmıştır. Çıkan tartışma sonucunda beş şahıs darp nedeniyle hayati tehlikeleri olmayacak şekilde yaralanmıştır, olayla ilgili altı şüpheli şahıs gözaltına alınmıştır. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan şahıslar serbest bırakılmış olup soruşturma halen devam etmektedir. İl ve ilçe jandarma ekipleri tarafından olay yeri ve çevresinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmış olup, halen bu tedbirler hassasiyetle devam ettirilmektedir.

Yeşilyurt Belediyesi tarafından yol çalışması yapılan yerin, Valiliğimizce teknik elemanlara yaptırılan ölçüm ve incelemeler neticesinde Malatya ili Yeşilyurt İlçesine bağlı Kozluk Mahallesi ile Adıyaman ili Çelikhan ilçesi Çampınar köyü arasındaki sınıra esas olan 06.01.1939 tarihli Kozluk Mahallesi (Köyü) Hudutnamesi ile 1/25.000 ölçekli Memleket Haritalarında belirtildiği şekilde Yeşilyurt İlçesi Kozluk Mahallesi sınırları dahilinde olduğu, dolayısıyla iki il arasında sınır anlaşmazlığı oluşturacak mahiyette olmadığı anlaşılmıştır. 18 Ekim 2019 tarihinde Kozluk Mahallesi sakinleri ile Çampınar köyü sakinleri arasında meydana gelen ve sonrasında bazı şahıslar tarafından tırmandırılmak istenen gerginliğin, ülkemizin her zamandan fazla ihtiyaç duyduğu huzur ve kardeşlik ortamına zarar verdiği açıktır. Bu nedenle, söz konusu olayı bahane ederek vatandaşlarımız arasında husumeti besleyen davranış ve açıklamalarda bulunanlar hakkında gerekli takibat yapılacaktır.

Olayın sükûnet bulması için tartışmanın her iki tarafı ile görüşmeler devam etmekte olup, konunun bölgede yaşayan vatandaşlarımız arasında gerginliğe neden olacak şekilde kamuoyuna yansıtılmasından uzak durulması gerekmektedir. Konunun önemine binaen kamuoyunun bilgisine sunulur."

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu