Uyarılar peş peşe geldi: Kuvvetli sağanak geliyor

Meteoroloji’den yapılan son hava tahminlerine göre, Karadeniz, İç Anadolu, Orta ve Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısında bulunan illerde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı bekleniyor.

YAŞAM 10.07.2023, 08:25 Şeyda Gül
Uyarılar peş peşe geldi: Kuvvetli sağanak geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son hava tahmini raporunu yayımladı. Buna göre, ülkenin kuzey, iç ve doğu kesimleri parçalı yer yer çok bulutlu bir hava hakim olacak. Karadeniz, Orta ve Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Bingöl, Bitlis ve Muş çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Diğer yerlerin ise az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağış beklenen iller

Yağışların; Orta ve Doğu Karadeniz, Sinop, Kastamonu kıyıları, Niğde, Kayseri, Erzincan ve Ardahan çevreleri ile Yozgat’ın doğu, Sivas’ın kuzey ve batı, Erzurum’un kuzey ilçelerinde kuvvetli, Rize, Ordu, Giresun ve Artvin çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması öngörülüyor.

Dikkatli olun uyarısı

Çok kuvvetli ve yer yer şiddetli beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği uyarısında bulunuldu.

Hava sıcaklıkları

İç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı tahmin edilen hava sıcaklıklarında diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın ise genellikle kuzey, yurdun doğu kesimlerinde güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi öngörülüyor. Güney ve Kıyı Ege, İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Doğu Anadolu’nun batısında kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat) yer yer fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)