UNESCO listesine Türkiye'den 2 eşsiz ek!

Kültür ve Turizm Bakanlığı açıklamasına göre, Erzincan Kemaliye Tarihi Kenti ile Mardin Midyat Çevresi (Tur Abdin) Geç Antik ve Ortaçağ Kilise-Manastırları da Dünya Mirası Geçici Listesi'ne eklendi.

YAŞAM 30.04.2021, 17:56 01.05.2021, 14:56
UNESCO listesine Türkiye'den 2 eşsiz ek!

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne 2 kültür varlığı daha eklenen Türkiye'nin, 2020'de 83 olan listedeki kültür varlığı sayısı 85'e yükseldi.

Kemaliye tarihi kenti

Kemaliye ilçesi, tarihte İpek ve Kervan yolları üzerinde bulunan kendisine özgü kent dokusu, mimarisi ve özgün evleri ile öne çıkıyor.

Doğayı yapılaşmada temel unsur olarak alan bir anlayışla kurulan  yerleşim, Fırat Nehri'nden itibaren yükselen üç ana sekiden oluşuyor.

Fırat Nehri, kentin mimarisini etkilemiş, yerleşim birimleri de bu etkiye göre inşa edilmiştir.

Dünyadaki ilk 5 kanyon arasında!

Kemaliye’nin ayrılmaz bir parçası olan ve uzunluğu yaklaşık 35 kilometre olan Karanlık Kanyon'da nehir tabanı ile vadi kenarı arasındaki kot farkı bin metreye kadar ulaşıyor.
Bu haliyle Karanlık Kanyon dünyadaki ilk 5 derin kanyon arasında yer alıyor.

Karanlık Kanyon, jeolojik yapısı ve sert kayaların içinden oyularak inşa edilmiş 7 kilometre uzunluğundaki Taş Yol'u ile istisnai bir doğal güzelliğe ve estetik öneme sahip.

Tehlikeli yollardan biri burada!

Taş Yol, 400-500 metre yüksekliğe sahip büyüklü küçüklü 38 tünelden oluşuyor ve dünyadaki "Tehlikeli Yollar" kategorisinde bulunuyor.

Kemaliye yerleşim merkezine 4-5 kilometre uzaklıktaki Dilli Vadisi'nde de eski Türk izlerine rastlanıyor.

Dilli Vadisi içerisinde yer alan petroğlif ve damgalar üzerinde yapılan çalışmalar sonucu elde edilen veriler Türk kültür tarihi açısından önemli bilgiler içeriyor.

Midyat Çevresi ve Kilise-Manastır örnekleri 

Hristiyanlığın erken dönemlerinden itibaren yoğun imar faaliyetinin yaşandığı manastır mimarisinin erken örneklerini sunan Tur Abdin bölgesi, tarih boyunca Süryani Ortodoks cemaati ile ilişkilendirilebilen yeni ve kendine özgü bir mimari dilin ortaya çıkışına da şahitlik ediyor.

Bir kireçtaşı plato olan Tur Abdin, çeşitli dönemlere ait yaklaşık 80 köy ve 70 manastırın yer aldığı eşsiz bir kültürel peyzaja sahip bulunuyor.

Çevresindeki teraslı üzüm bağları, zeytin ve badem ağaçlarıyla etkileyici bir peyzaj sunan Tur Abdin, Türkiye'deki farklı inançlara ait zengin kültürel mirasa da önemli bir örnek oluşturuyor.

Yorumlar (0)
13
açık