Türkiye'ye döndü! Herkesin gözü onun üzerinde!

Dünyada çok az görülen siyah flamingo, Türkiye'ye geri döndü. Siyah flamingo Türkiye'ye ilk ve son kez 2017 yılında ayak basmıştı.

YAŞAM 08.03.2020, 13:31
Türkiye'ye döndü! Herkesin gözü onun üzerinde!

Bahar aylarıyla birlikte milyonlarca göçmen kuşun geldiği Türkiye, bu yıl ikinci kez siyah flamingoyu ağırlıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de ilk kez 2017'de Adana'nın Tuzla Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda görüntülenen siyah flamingo, 2013 yılında İsrail'de, 2015 ve 2016'da ise Kıbrıs'ın güney sahillerinde saptanmıştı.

Bu yıl yine Adana'da Akyatan-Tuzla Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğü görevlileri tarafından yaban hayatı izleme ve takip çalışmaları sırasında drone ile görüntülenen siyah flamingo, doğa korumacılar ve kuş gözlemcilerinin tüm dikkatlerini üzerine çekmeyi başardı.

Sığ sularda yaşam sürüyor

Bilim dünyasında flamingo, sığ sularda yaşayan, eğri ve uzun boyunlu, beyaz-kırmızı tonlarda tüylere sahip bir su kuşu türü olarak biliniyor. Tüylerindeki kırmızı-roza renk tonları, yedikleri yiyeceklerin içerdiği karotin miktarına göre değişiyor. Çok az karotin içeren besinler aldıklarında tüyleri daha beyaz oluyor.

O, neden siyah?

Vücutlarındaki genetik bozukluktan dolayı bazı flamingolar siyah ya da koyu kahverengi olabiliyor. Bu flamingolar, dünya üzerinde bugüne kadar çok az görüldü.

Flamingonun siyah olması da melanizm yani "siyah renklenme" olarak adlandırılıyor. Yüksek melaninli bir hayvan, kendi türünün yaygın renginin aksine tamamen siyah da olabiliyor.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu