Türkiye sularında ilk kez görüldü: Kral oltaya geldi

Amatör olta balıkçıları, tekneyle açıldıkları Antalya’da sahte yem takılı oltayla okyanusta yaşayan ve 'kral balığı' olarak bilinen Acanthocybium solandri balık türünü yakaladı. Böylece Acanthocybium solandri, Türkiye sularında ilk kez görüntülenmiş oldu.

YAŞAM 10.07.2024, 10:26 10.07.2024, 17:37 Şeyda Gül
Türkiye sularında ilk kez görüldü: Kral oltaya geldi

Antalya'da amatör balıkçılar, avlanmak için tekneyle denize açıldı. Sahte yem takılı oltayla okyanusta yaşayan Acanthocybium solandri türü balık yakalayarak tekneye alan balıkçılar, büyük sevinç yaşadı. Balıkçılar, yaklaşık 110 santimetre boyutunda parçalar ve 5 kilo kemikli balığı 10 dakikada tekneye aldı. Balıkla hatıra fotoğrafı çekilen balıkçılar, ilk başta yakalanan balığı farklı palamut türü sandı.

Okyanusta tropikal sularda yoğun

Görüntüleri Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu ile paylaşan balıkçılar, balığı daha sonra arkadaşlarına hediye etti. Görüntüleri inceleyen Prof. Dr. Gökoğlu, balığın Türkiye sularında ilk kez rastlanan bir tür olduğunu tespit etti. Kral balığı olarak bilinen türle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Gökoğlu, okyanusta ekvatora yakın bölgelerde şu yoğun olan türünün Akdeniz'de daha önce 2005'te İtalya'da görüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Gökoğlu, geçtiğimiz Ocak ayında da Lübnan'da gözlemlendiğini söyledi.

Türkiye sularında ilk kez görüldü

“Bu tür okyanus balığı, temiz, sığ sularda sondaj sürdüren avcı balık” diyen Prof. Dr. Gökoğlu, kral balığını Türkiye'de ilk defa gördüklerini vurguladı. Kemer'lerinde sahte balık takılı oltayla, bu balığı yakaladıklarını öğrendiğini anlatan Prof. Dr. Gökoğlu, “Akdeniz'de çok nadir görülen bir tür. Balıkların kayıtlara verilmesiyle Antalya'daki balık türleri artış oldu” şeklinde konuştu.

Arkadaşı yedi

Balığı yakalayan amatör balıkçı Ersin Karakaş ise balığı sahte yem ile su yüzüne yakaladıklarını belirtti. Oltayla 8 yaşında bir balıkçı teknesine yakalandıktan sonra yaşanan arbedede, arkadaşlarıyla büyük balık yakaladıkları için çok heyecanlandıklarını ifade eden Karakaş, palamut balığı türünü yakaladıklarını sandıklarını söyledi. Bu sebeple bir arkadaşına hediye ettiğini vurgulayan Karakaş, “Daha sonra yakaladığımız balığın Türkiye'de ilk defa nü öğrendik. Türkiye'de ilk defa yakalanan balığı arkadaşımız yemiş oldu” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)