Türkiye'nin en genç kaptan pilotuyla tanışın!

THY'nin en genç kaptan pilotu 29 yaşındaki Selin Sevimli, THY'de göreve başlaması ve kaptan pilotluğa geçişi hakkında konuştu.

YAŞAM 01.02.2020, 12:52
Türkiye'nin en genç kaptan pilotuyla tanışın!

Türk Hava Yolları'nın (THY) eğitimde olanlar dâhil toplam 4 bin 974 pilotu arasındaki en genç kaptan pilotu 29 yaşındaki Selin Sevimli, hayatı ve kaptan pilotluğa başlaması hakkında konuştu.

4 bin 974 pilot arasındaki 211 kadın pilottan biri olan Sevimli, Boeing 737 tipi uçakları kullanıyor. THY'nin kadın pilot sayısında rekorunu kırmasına bir de Sevimli'nin en genç kaptan pilot olması eklendi. 8 yıldır THY'de uçuşlara katılan Selin Sevimli, İzmir Bornova Anadolu Lisesi'nden mezun olmasının ardından 2008'de Anadolu Üniversitesi Pilotaj Bölümü'ne girdi ve 2013 yılında THY ile çalışmaya başladı. 4 yıl Boeing 737 ve 3 yıl uzun menzilli Boeing 777 uçaklarıyla ikinci pilot olarak uçuş yapan Sevimli, Eylül 2019'da kaptan pilotluk sınavlarını başarıyla geçerek göreve geldi.

Toplamda 5 bin uçuş saati bulunan Selin Sevimli, "29 yaşındayım ve yaklaşık 6 ay önce bütün kaptanlık eğitimlerimi bitirdim ve Boeing 737 filosunda kaptan olarak uçuyorum. Ben Anadolu Üniversitesi Pilotaj mezunu olduğum için bu mesleğe daha erken başlama fırsatı buldum. Dolayısıyla 22 yaşında şirkete girmiştim. 7'nci yılımı doldurdum 8'inci yılımdayım. Erken yaşta bu mesleğe adım atmak benim için çok mutluluk verici" diye konuştu.

Pilotluğa lise öğrencisiyken kadın bir kaptanı uçak kokpitinde görmesi üzerine ilgi duymaya başladığını söyleyen ve eşi de kendisi gibi THY'de kaptan pilotluk yapan Sevimli, “Pilot olmak benim lise yıllarımda dikkatimi çekmişti. O dönemde pilot nasıl olunur araştırmaya başlamıştım. Daha sonra ise Anadolu Üniversitesi’nin pilotaj bölümü olduğunu öğrendim ve bu bölümü orada okuyabileceğimi düşünmeye başladım. Bu bölüme hazırlandım ve okula girdim. Okul bittikten sonra da 2013 yılından itibaren de THY'de uçmaya başladım. THY, bayrak taşıyıcı çok önemli bir şirket. Dünyanın bütün noktalarına bayrağımızı taşımak ve THY’de uçmak öncelikle benim için bir gurur. Mesleki anlamda da böyle güzel bir şirket de işimi yapabildiğim için bu konuda çok mutluyum" ifadelerini kullandı.

Kaptan pilot Sevimli, “Son dönemde biraz daha aşina olunmaya başlandı. Fakat şaşıran yolcularımız olabiliyor. Bazen anons da sesimizi duyduklarında kabin ekibimize şaşkınlıklarını ve mutluluklarını ileten yolcularımız oluyor. Bu tabii ki de bizi çok mutlu ediyor. Uçuş sonrası da denk geldiğimiz yolcularımız da bize mutluluklarını, duygularını dile getirdiklerinde bize her zaman motivasyon kaynağı oluyor. Umarım günden güne sayımız artarak devam eder ve bu artık olağan halde devam eder” dedi.

Pilotluk için gereken minimum şartları sağlayan herkesin pilot olmayı başarabileceğini belirten Sevimli, bu mesleğin kadın-erkek olmaya bağlı olmadığını belirtti ve “Mesleğin kendilerine uygun olacağını düşünen gençlere her zaman detaylı bilgiler vermek işin özünü anlatmak bizim için de mutluluk tabii ki de sayılarımızın artarak devam etmesini çok isterim. Her mesleğin zor olduğunu düşünüyorum. Pilotluğu kadınlarımıza da tavsiye ediyorum çünkü ben mutluyum yaptığım işten. Çok haz alıyorum o yüzden bu mesleği seçmeye karar veren herkese tavsiye ediyorum. İlk kez annem babam benim uçuşuma denk gelmişti benim anons da pilot koltuğunda oturduğumu öğrenmişlerdi ve bu çok büyük mutluluktu. Bu benim üniversitedeyken de hayalimdi ailemi bir gün uçtuğum uçakta ağırlamak. Bu benim için gurur vericiydi” dedi.

"Evde iki pilotun olması özel hayatınıza nasıl yansıyor?" sorusu sorulan Selin Sevimli, "Kesinlikle çok olumlu yansıyor çünkü eşim de THY'de uçuyor. O da Boeing 777 kaptanı, ben de Boeing 737'de kaptanım fakat şirketimizin sağladığı bizlere bir avantaj var o da belirli boş günlerimiz var. Şirkette beraber görev yapan eşlere boş günleri beraber planlıyorlar.Dolayısıyla bizim için çok güzel bir fırsat ve boş günleri beraber değerlendiriyoruz. Uçuşta olduğumuz zamanda ikimiz de beraber uçuşta oluyoruz. Dünyanın farklı yerinde olsak bile" ifadeleriyle soruyu yanıtladı.

p

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu