Türkiye'nin 5. büyük gölünde büyük tehlike: 3 günde 3 ölüm gerçekleşti

Türkiye'nin 5. büyük gölü olan İznik Gölü, 3 gün içinde 3 kişinin mezarı oldu. Boğularak hayatını kaybedenlerin arasında yüzme hakemi de var. Ölüm vakalarının ardından göle girmek yasaklandı.

YAŞAM 28.08.2023, 10:38 Şeyda Gül
Türkiye'nin 5. büyük gölünde büyük tehlike: 3 günde 3 ölüm gerçekleşti

Bursa'daki İznik Gölü'ne 25 Ağustos tarihinde ailesiyle birlikte giden 8 yaşındaki Yusuf Baran Akdeniz, serinlemek için bir süre sonra göle girmişti. Birden gözden kaybolan Yusuf'u kurtarmak için balıkçılar seferber olmuştu. Ancak küçük çocuğun gölden cansız bedeni çıkarılmıştı.

Küçük Yusuf’un ardından 80 yaşında bir kayıp daha

8 yaşındaki Yusuf’un ölümünden bir gün sonra ise İznik ilçesine bağlı Aydınlar Mahallesi'nde yaşayan 80 yaşındaki Ahmet Kavas, serinlemek için göle girdi. Tıpkı Yusuf gibi suda bir anda gözden kaybolan Kavas, oğlu tarafından gölden çıkarıldı. Olay yerine gelen ekipler, kalp, şeker hastası olduğu ve bir süre önce böbrek taşı ameliyatı geçirdiği öğrenilen Kavas’ın yaşamını yitirdiğini belirledi.

Yüzme hakemi de boğuldu

İki gün peş peşe yaşanan ölüm vakalarının arından dün, yüzme hakemi olan 60 yaşındaki Feridun Ulu, 2 arkadaşıyla birlikte İznik Gölü’ne gitti. Ulu’nun gölde bir anda gözlerden kaybolmasının ardından durum ekiplere bildirildi. Sahil Güvenlik Güney Marmara Grup Komutanlığı ve İznik İlçe Jandarma Sahil Güvenlik ekiplerince yürütülen çalışmalar neticesinde Ulu’nun da cansız bedenine ulaşıldı.

Cansız bedenini dalgıçlar çıkardı

SONAR cihazı ile arama yapan ekipler, önce Ulu'nun bulunduğu yeri tespit ederek dalgıçların yardımıyla Ulu’nun cenazesini çıkardı. Ulu’nun Türkiye Yelken Federasyonu'na bağlı yüzme hakemi olarak görev yaptığı öğrenildi. Ulu'nun cansız bedeni otopsi için Bursa Adli Tıp Kurumu´nun morguna kaldırıldı.

Göle girişler yasaklandı

3 gün üst üste yaşanan ölüm vakalarının ardından İznik Gölü'ne girişler yasaklandı. Jandarma ekiplerince yapılan anonslarla, cankurtaranların olduğu İnciraltı ile Orhangazi halk plajları hariç göle girmenin yasaklandığı duyuruldu. Yasağa uymayanlara para cezası uygulanacağı bilgisine yer verildi.

Yorumlar (0)