Tunca Nehri yeşile döndü, çöpler yüzmeye başladı

Kaynağı Bulgaristan'da olan Tunca Nehri, üzerinden geçtiği Edirne'ye her sene hayat veriyor. Edirneli çiftçilerin tarlalarını besleyen Tunca Nehri'ndeki su akışı, kentteki yüksek sıcaklık nedeniyle kesildi. Yüzeyi yeşile dönen nehir, çöpten geçilmiyor. Çiftçiler kara kara düşünürken nehir kenarına piknik için gelen vatandaşlar, bölgeye atılan çöplerden şikayetçi.

YAŞAM 04.07.2024, 14:11 05.07.2024, 11:56 Hakan Öksüz
Tunca Nehri yeşile döndü, çöpler yüzmeye başladı

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Edirne'de, kaynağını Bulgaristan'dan alan Tunca Nehri'nin su akışı durdu. Su akışının kesilmesi, nehrin yüzeyini yeşile boyadı. 

Nehirn su akışı kesildi, çiftçiler karar kara düşünmeye başladı

Tunca Nehri'nin dibindeki çöplerin yüzeye çıktığı görüldü. Nehirden balık avlamak isteyen sokak köpekleri, su üstünde ava çıktı.

Ürünlerini sulamak için Tunca Nehri'nden akan suyu kullanan çiftçiler, son haftalardaki kuraklık nedeniyle kara kara düşünüyor.

Pikniğe gelenler, suyun üzerindeki çöplerle karşılaşıyor

Piknik için nehrin kenarına gelen vatandaşlar, çevrenin temiz kalması için duyarlı olunması gerektiğini bildiriyor. Su akışının durması ve nehrin yüzeyinin çöplerle kaplanması, bölgede kötü kokuyu da artırıyor.

"Suyun üzeri çöplük gibi görünüyor"

Edirne'de yaşayan Çiğdem Tezel, Tunca Nehri'nin yüzeyini kaplayan yeşillik ve çöplerle ilgili konuştu. Nehirde yaşayan canlıların zor durumda olduğunu kaydeden Çiğdem Tezel, "Çiftçiler tarlalarına buradan su çekiyorlardı. Ailece buraya gelip oturuyoruz ve manzara gördüğünüz gibi. Suyun üzeri çöplük gibi görünüyor. Her yerde atıklar var." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)