Trabzon'da istilacı salyangoz korkusu! Yağmurda saldırıya geçiyor!

Trabzon'un Düzköy ilçesinde yaşayan vatandaşlar, son 4 yıldır istilacı İspanyol salyangozu ile mücadele ediyor. Yağmurlu havalarda ortaya çıkan katil salyangozun tarlalardaki ürünleri kuruttuğunu kaydeden bölge sakinleri, kesin çözümün bulunması için yetkililere çağrıda bulunuyor.

YAŞAM 13.07.2022, 12:47 13.07.2022, 13:00 Hakan Öksüz
Trabzon'da istilacı salyangoz korkusu! Yağmurda saldırıya geçiyor!

Arion Vulgaris adı verilen katil salyangoz, Trabzon'daki tarım ürünlerini tehdit ediyor. Trabzon'a bağlı Düzköy ilçesinde yaşayan vatandaşlar, "İspanyol salyangozu" olarak da adlandırılan istilacı tür nedeniyle tarım ürünlerini korumakta zorlanıyor. İlçe genelinde vatandaşların korkulu rüyasına dönüşen katil salyangoz, yağmurlu havalarda atağa geçiyor. Tarlalarda yoğun olarak bulunan istilacı salyangoz nedeniyle patates, lahaza ve fasulyeler zarar görüyor.

Tek seferde 400 yumurta bırakabiliyor!

İlçede son 4 yılda giderek artan katil salyangoz tehdidiyle başa çıkmakta zorlanan bölge sakinleri, sorunun çözümü için yetkililere başvurdu. Tek seferde 400 yumurta bırakabilen salyangoz nedeniyle ürünlerini koruyamayan vatandaşlar, tarlalarını koruyabilmek için salyangozları toplamaya çalışıyor ancak kesin çözüm elde edemiyor.

Halil Aydın: "Yağmurlu havalarda ortaya çıkıyor"

Katil salyangozlarla son 4 yıl boyunca mücadele etmeye çalıştıklarını kaydeden Yenimahalle muhtarı Halil Aydın, bu istilacı salyangoz türünün ilçedeki bütün mahallelere yayıldığını söyledi. Aydın, "Son derece hızlı şekilde ürüyor. Ürünleri koruyabilmek için mavi bir ilaç kullanıyoruz ancak kesin çözüm olmuyor. Güneşli havalarda toprağa girerek saklanıyor. Hava yağmurluysa adeta saldırıya geçiyorlar. Bu salyangozlarla nasıl mücadele edileceğine dair kesin çözümlü bir yöntemimiz yok. En fazla patates ve lahanalara zarar veriyor." ifadelerini kullandı.

Muhtar Ali Türeli: "Örnek yolladık ancak sonuç çıkmadı"

Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından kendilerine bir ilaç gönderildiğini söyleyen Büyükmahalle muhtarı Ali Türeli, "Yine de yeterli olmuyor. Kendi çabalarımızla bu zararlı türü yok etmeye çalışıyoruz. İncelenmesi için birkaç tane salyangozu bir kavanoza koyarak yetkililere yolladık. Samsun'da inceleme yapıldı ancak 3-4 ay sonra bizden yeniden numune göndermemizi istediler. Örneklerin İzmir'e yollanacağını belirttiler." dedi.

"150 kilogram civarında ilaç gönderildi"

Bu sorunun çözümü için yetkililerin çaba gösterdiğini ancak gerekli yardımı alamadıklarını kaydeden Ali Türeli, "Salyangozla mücadele edebilmemiz için 150 kilogram civarında ilaç gönderildi. Bu ilaçları vatandaşlara dağıttık ancak yetersiz kaldı. Etkin bir mücadele için daha fazla ilaca ihtiyaç duyuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"Salyangozun üzerine tuz döküyoruz"

Salyangozla mücadelede kendi çözümlerini ürettiklerine değinen Türeli, bunun için ince tuz kullandıklarını kaydetti. İspanyol salyangozunun en fazla fasulyeyi sevdiğini kaydeden Türeli, "Patates ve lahanaları da kurutuyor. Yemeklerde kullanılan ince tuzu üzerlerinde döküyoruz. Tuz onları eritiyor ancak bunun uygulanması da çok zor. Kesin çözü olmuyor. Tüm tarlayı tuzlayamayız. Özellikle yağmurlu günlerde mücadele çok zor. Yollar bile salyangozla doluyor. Bu sorundan bizi kurtarması için devletimize sesleniyoruz." dedi.

Ayşe Türeli: "5 kez fasulye diktik, ürün alamadık"

Düzköy ilçesinde yaşayan ve katil salyangozlar nedeniyle ürünlerini kaybeden Ayşe Türeli, "Eskiden bir kez fasulye ekince ürün alırdık. Şimdi 5 defa dikmemize rağmen her seferinde salyangozlar yüzünden hüsrana uğradık. Patatesleri ve lahanaları da yiyip bitiriyor. Evlerin içlerine kadar girdiler. Eskiden yağmurlu havalarda böyle bir durumla karşılaşmazdık. Bu yıl özellikle arttı." diye konuştu.

Yorumlar (0)
21
açık