Tiktok videosu çekince çocuklarının velayetini kaybetti 

İzmir’de boşanma aşamasında olan bir kadın, Tiktok’ta uzun zaman geçirip sık sık video yüklediği için iki kızının velayetini kaybetti. Kızların babası, boşanma aşamasında tedbiren kızların velayetinin annelerine verildiğini ancak kızlarına vakit ayırmadığı için avukat aracılığıyla şikayette bulunduğunu dile getirdi. İki küçük kızın velayetleri, babaya verildi. 

YAŞAM 02.02.2022, 12:56 03.02.2022, 15:40 Başak Çetin
Tiktok videosu çekince çocuklarının velayetini kaybetti 

İzmir’de yaşayan B.K. (41) ile 15 senelik eşi iş insanı Ferit K. (43) 2021 senesinde boşanmaya karar verdi. Bunun üzerine evlerini ayıran çiftin 8 ve 13 yaşlarındaki kızlarının velayeti, 19. Aile Mahkemesi’nde görülen ilk dava sonrasında anneye verildi.  

Tiktok videoları ortaya çıkınca davanın seyri değişti 

Ferit K., geçici velayeti elinde bulunduran eşi B.K.’nin videolarını Tiktok üzerinde görünce takibe almaya başladı. Eşinin sık sık video yüklediğini, her gece video çektiğini, küçük kızının da o videolarda yer aldığını ifade ederek mahkemeye dilekçe verdi. Mahkeme tarafından kız çocukları için atanan pedagogun raporuna göre anne, çocuklara karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyerek onlara zaman ayırmıyordu.  

Ferit K.’nin şikayeti, B.K.’nin Tiktok profilindeki paylaşım sıklığı ve pedagogun raporu göz önüne alındığında mahkeme, kız çocuklarının velayetinin babaya verilmesi yönünde mütalaa verdi. Ferit K. ise yaşadıkları durumu şu cümlelerle anlattı: “Eşimin bana ve çocuklara olan ilgisizliği sebebiyle boşanma sürecine girdik. Ben özellikle Tiktok videoları konusunda rahatsız oluyordum. Henüz boşanma davası sonuçlanmasa da ayrı evlerde yaşıyoruz. Kendisi geceden başlıyor ve sabaha kadar Tiktok videosu çekiyor.” “Büyük kızım bana sürekli kahvaltı yapmadığını söylüyor” 

“Büyük kızım bana sık sık mesaj atıp öğlene kadar annesinin uyanmadığını ve bu sebeple kahvaltı yapamadıklarını söylüyor. Ben de o eve gidip kızlarıma yemek hazırlıyorum. Bu konuda eşimi defalarca uyardım. Sosyal medyadan para kazanmak için mi yoksa takipçi sayısını artırmak için mi bilmiyorum ancak sık sık video çekiyor. Video çekerken kızlarıma karşı da ilgisiz kalıyor. Ayrı evlerde yaşamaya başladığımızda büyük kızımızın okulla ilgili sorunları olmuştu ve bu süre içinde eşim ile kızlarımı evime çağırmıştım, birlikte yaşamaya başlamıştık. Bu süre zarfında gece yarıları ve hatta bazen sabahlara kadar Tiktok videosu çektiğini biliyorum.” 

“Küçük kızımı da Tiktok’a alıştırmış” 

“Eşim kendisi video çekmese dahi küçük kızım çekiyor ve paylaşmak istiyor çünkü onu da alıştırmış. Benim Tiktok hesabım yok ancak hesap herkese açık olduğu için birkaç videosuna baktım. Ahlaki sınırları zorlayan türden. Çocuklarımın bu şekilde yetiştirilmesini istemediğim için defalarca uyardım ve yeniden velayet davası açtım. Pedagog raporu sonucunda geçici ve kalıcı velayetler bana verildi. Kızlarımın geleceği açısından bu kararı olumlu buluyorum.” “Velayet, çocuğun yararı gözetilerek verilir” 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ferit K.’nin avukatı Şenay Geçkil, şunları aktarıyor: “Ebeveynlerin boşanma aşamasında velayet, çocuğun yüksek yararı gözetilerek verilir. Çocuğun bedensel, ahlaki, fiziksel ve ruhsal olarak hayata hazırlanmasında hangi tarafın katkısı fazla olacaksa o gözetilir. Kural olarak ebeveynler velayete ortak olarak sahip olmakla birlikte tek bir taraf da kesin velayete sahip olabilir. Velayetin kullanımında taraflar, diğer taraftan bağımsız olarak sorumludur. Ancak velayeti alan taraf ya da taraflardan biri yükümlülüklerini yerine getirmezse tedbir uygulanması ya da velayetin kaldırılması gerekir. Çocuğun psikolojik, ahlaki ya da fiziksel olarak gelişimini engelleyen bir durum oluşması halinde velayet kesin olarak kaldırılır.” 

“Sosyal medya, boşanma davalarını artırdı” 

Avukat Geçkil, şu şekilde devam ediyor: “Özellikle son dönemlerde sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla boşanma davalarında da artış görüldü. Sosyal medyaya yönelen tarafların çocuklarına ya da eşlerine karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmemesi, özellikle çocukların bakımlarının aksaması gibi durumlar sebebiyle açılan davaların sonuçları için sosyal medya kullanımı oldukça önemlidir. Bu davada olduğu gibi annenin Tiktok’ta harcadığı zamanın çok fazla olması, çocukların gelişiminin de bundan olumsuz etkilenmesi sebebiyle çocuklar her türlü istismara açık hale gelmiştir. Kural olarak 10 yaşından küçük olan her çocuğun velayeti anneye verilir ancak anne, çocuklara karşı sorumluluklarını yerine getirmek zorundadır.” 

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu