Tatilden dönecekler dikkat! Meteoroloji 14 kenti uyardı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada 14 ilde yaşayan vatandaşlar sarı ve turuncu kodla uyarıldı. Açıklamada akşam saatlerine dikkat çekildi.

YAŞAM 01.07.2023, 09:20 Şeyda Gül
Tatilden dönecekler dikkat! Meteoroloji 14 kenti uyardı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bayramın son günü olan yeni ayın ilk gününde hava durumu tahminlerini açıklandı. Buna göre, yurdun kuzey kesimlerinde sağanak yağışın etkili olması beklenirken, son değerlendirmelere bugün de Amasya ve Artvin çevreleri ile Kastamonu'nun doğu kesimlerinde yer yer kuvvetli sağanak görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıkları

Marmara'da 1 ila 3 derece artacağı beklenen hava sıcaklıklarının ise kuzeydoğu kesimlerde 2 ila 4 derce azalacağı ve diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Beklenen hava durumu

Ülkenin kuzey ve iç kesimlerinde parçalı bulutlu bir hava hakim olurken, Akdeniz'in Toroslar mevkii, İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış olacağı öngörülüyor. Diğer yerlerin ise az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Orta Karadeniz Bölgesi ile Doğu Karadeniz'in kıyı kesimi ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda kuvvetli olması beklenirken Rize il geneli ile Artvin'in kıyı kesiminde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

Orta ve doğu Karadeniz kuvvetli yağış uyarısı

Karadeniz'de beklenen gök gürültülü sağanak yağışların Samsun, Çorum, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Giresun ve Artvin çevrelerinde yerel kuvvetli (21-50 kg/m2) olacağı düşünülüyor. Rize il geneli ile Artvin'in, Giresun'un ve Trabzon'un kıyı kesimlerinde ise kuvvetli ve çok kuvvetli (40-75 kg/m2), Rize'nin kıyı kesimlerinde yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olacağı öngörülüyor.

Meteoroloji uyardı

Akşam saatlerinden sonraya dikkat çeken Meteoroloji açıklamasında “Yağışlar sebebiyle meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)